Obzirom na količinu dezinformacija na društvenim mrežama korisnicima istih dobro bi došao pametni alat kojim bi mogli filtrirati prave od lažnih informacija.
Pročitajte i ovo
Vječna pitanja
Ovih 5 misterija znanost još nije uspjela objasniti!
Istraživanje na Oxfordu
DNA analiza potvrdila: Ovo čudovište postoji, a znanstvenici ga idu uhvatiti živog
Sejeong Kwon i njegovi kolege s korejskog Naprednog instituta za znanost i tehnologiju u Daejeonu, dizajnirali su sustav umjetne inteligencije, za koji tvrde, da u 90 posto slučajeva prepoznaje pravu od lažne informacije na Twitteru.
VIDEO Američki stručnjaci tvrde: OVO je dokaz da 'bigfoot' postoji
Ako se ugradi u socijalne mreže, mogao bi pomoći mnogima u tome da se ne blamiraju širenjem neprovjerenih, odnosno neistinitih informacija, prenosi New Scientist.
Kwonov sustav analizirao je jezik korišten u više od 100 glasina na Twitteru, neke od kojih su kasnije potvrđene, a druge opovrgnute, i koje su postale viralne na toj društvenoj mreži u protekle tri i pol godine.
Istraživački tim otkrio je kako lažne glasine češće sadrže negativne termine, poput "ne" ili "nije", za razliku od pozitivnih termina.
Ako se informacija pojavi samo u jednoj objavi na Twitteru, isto tako je indikator da se radi o lažnoj informaciji. Najbolji indikator da je neka informacija lažne jest da je korisnici Twittera objavljuju zasebno, a ne koriste opciju "retweet". S druge strane, točne informacije imaju običaj biti širene iz jednog izvora, odnosno "retweetane" iz malog broja izvora.
Rezultati istraživanja korejskog tima predstavljeni su početkom prosinca na Međunarodnoj konferenciji o miniranju podataka održanoj u Dallasu, u Teksasu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook