Stručnjak za vodu Jay Famiglietti iz NASA-e, upozorio je da Zemlju čeka katastrofa o kojoj nitko ne govori. Posljedice će, kaže, biti globalne i osjetit će se u svim sferama života, piše Quartz.
Pročitajte i ovo
bočica na analizi
Policija odnijela sve bočice iz kioska! "Otvorio je hladnjak i uzeo špricu..."
Iz slavine ili iz dućana?
Koliko Hrvati često piju vodu i koju najviše? Najnovije istraživanje otkrilo zanimljive rezultate
On je jedan od autora istraživanja koje je prošlog tjedna objavljeno u časopisu Science, a koje zaključuje da se suha područja na Zemlji dodatno isušuju dok se ona natopljena vodom sve više natapaju.
U posljednjih je nekoliko desetljeća tlo upilo dodatnih 3,2 trilijuna tona vode, koje skladišti u zemlji, jezerima i podzemnim vodama, što je usporilo podizanje morske razine uslijed topljenja ledenjaka za 20 posto.
Za razliku od toga, suhe se regije Zemlje dodatno isušuju i nikada nije postojao veći kontrast između suhih i natopljenih područja na Zemlji.
Natopljena područja uključuju rijeku Missouri, sjevernu Amazonu i dijelove Afrike, dok su se dodatno isušila područja Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike.
Rezultat takve polarizacije i nejednakog pristupa pitkoj vodi imat će globalne posljedice na sve sfere života: od globalnih migracija, gospodarskih i političkih nestabilnosti pa sve do izumiranja vrsta. 'Usprkos istraživanjima koja pokazuju da se sprema globalna katastrofa, ništa se ne poduzima kako bi se stalo na kraj problemu vode', zaključuje Famiglietti.