Oni su ubijeni dok su putovali sa sjevera na jug kako bi glasovali na referendumu o neovisnosti južnog Sudana, rekao je ministar te, zasad, autonomne pokrajine trećeg dana referenduma.
Pročitajte i ovo
pravo glasa
Zaključen popis: Predsjednika će birati skoro sto tisuća birača manje nego na prošlim izborima
Mala škola izbora
Kakve veze imaju plave i žute kuverte s izborima?
>> Referendum u Sudanu: Hoćemo li dobiti 193. državu?
'Arapski nomadi Miserija iz zasjede su napali povratnike koji su se u 10 autobusa i sedam prikolica natovarenih osobnim stvarima vraćali sa sjevera', rekao je južnosudanski ministar unutarnjih poslova Gier Chuang Aluong.
Napad se dogodio u sjevernom Sudanu i vlasti tog područja odgovorne su za žrtve, rekao je ministar. Predstavnik arapskih nomada Miserija odbacio je optužbe za napad kao laž. Zadnji napad dogodio se nakon četverodnevnih sukoba između Miserija i južnosudanske policije i mladeži u pograničnom području Abjeija.
Više od četiri milijuna pristaša neovisnosti juga nastanjenih u južnom Sudanu, na sjeveru i u inozemstvu pozvani su da odluče između očuvanja jedinstva zemlje i odcjepljenja juga. Analitičari i politički čelnici u Kartumu predviđaju pobjedu pristaša neovisnosti, a organizatori su za Reuters rekli da je velik odziv birača od 60 posto za valjanost referenduma već gotovo zajamčen.
Bude li neovisnost izglasana, nova 193. država u svijetu trebala bi biti stvorena već u srpnju, kad po mirovnom ugovoru, kojim je završio građanski rat na jugu, istječe prijelazno šestogodišnje razdoblje. U građanskom ratu, dugom više desetaka godina s dva milijuna mrtvih i četiri milijuna izbjeglih, sukobili su se sjever, nastanjen uglavnom muslimanima, i jug, gdje su većina kršćani i pripadnici tradicionalnih vjerovanja. (Hina)