Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Stanje ljudskih prava u Kini sramotno

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Nekoliko mjeseci uoči Olimpijskih igara u Pekingu, Amnesty International (AI) opisao je stanje ljudskih prava u Kini kao "sramotno".

Organizacija je predbacila kineskom vodstvu kršenje obećanja jer je 2001. godine, kad je Kina dobila organizaciju Olimpijade, preuzelo obavezu da će učiniti napredak u poštivanju ljudskih prava.

Pročitajte i ovo Glavni ravnatelj policije u sukobu interesa Samo u Hrvatskoj Šef Sindikata policijskih službenika: "Milina je imao znatno veću plaću od samog ministra i premijera" Slika nije dostupna Slučaj silovanja Crikveničanka dobila spor protiv Hrvatske na Europskom sudu

"Stanje se prije pogoršalo nego poboljšalo", izjavila je glavna tajnica AI-a Barbara Lochbihler na predstavljanju izvješća u Berlinu.

Amnesty International zahtijeva neovisnu istragu nemira u Tibetu. 

"Krajnje je vrijeme da Međunarodni olimpijski odbor i vlade ovoga svijeta, ali i sponzori poput Adidasa i Volkswagena iskoriste svoj utjecaj i javno zatraže promjene ponašanja", izjavila je Lochbihler, posebno se obraćajući njemačkoj javnosti i utjecajnim njemačkim tvrtkama.

Obećanje Kine, da će inozemnim novinarima omogućiti slobodno izvješćivanje, prekršeno je. Osim toga, kineski novinari i nadalje su izvrgnuti strogoj cenzuri i moraju računati na zatvorske kazne za članke u kojima izražavaju kritiku, navedeno je u izvješću AI-a.

Organizacija ocjenjuje da je ukupno stanje ljudskih prava u Kini loše. "Trenutačno se borci za ljudska prava u Pekingu i njegovoj okolici pojačano ušutkavaju, a u Tibetu vlada zloporaba moći, vjerojatna mučenja i striktna medijska blokada", izjavila je Lochbihler.

AI traži od Kine "hitno i bezuvjetno oslobađanje svih političkih zatvorenika, posebice boraca za ljudska prava, novinara i korisnika interneta".

Kao najnovije primjere progona, AI je navela između ostaloga slučaj kritičara Olimpijskih igara i aktivista za ljudska prava Yanga Chunlina, koji je prije nekoliko dana osuđen na petogodišnju zatvorsku kaznu.

AI je zabilježio i primjer borca za ljudska prava Yea Guozhoua, koji je osuđen na četverogodišnju kaznu zatvora nakon što je najavio prosvjed zbog prisilnih preseljenja u Pekingu.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene