Tajvanska studentica, 23-godišnja Lian Kao šest mjeseci nije mijenjala kontaktne leće. Bilo je to dovoljno vremena da joj ameba doslovno poždere očnu jabučicu i da potpuno oslijepi.
Pročitajte i ovo
moguća prisutnost bakterija
Nemojte je piti! Povlači se voda jednog proizvođača
Imaš pravo, ostvari ga
Otputovali ste u inozemstvo i završili kod liječnika: Na što imate pravo i koja vam kartica sve može olakšati?
Priča bi trebala biti dobra lekcija za 71 milijuna ljudi koji nose kontaktne leće, upozorava Business Insider.
Specifični parazit koji je uzrokovao probleme zove se Acanthamoeba. Mikroskopske je veličine i može uzrokovati ozbiljne infkecije oka, kože i središnjeg živčanog sustava. Nalazi se u vodi i tlu širom svijeta.
Ove bi leće mogle promijeniti živote
Budući da je sveprisutan, nije teško zamisliti kojom lakoćom može doći do nečijih kontaktnih leća ili oka ako se zanemari pravilno čišćenje. Upravo to se dogodilo tajvanskoj studentici.
Kada parazit dođe u kontakt s lećama koje nisu očišćene, počinje se hraniti bakterijama koje se tamo nalaze. Tada stvari postaju opasne. Acanthamoeba počinje kopati i hraniti se rožnicom, što je, naravno, vrlo loše.
Ove leće pomagat će dijabetičarima, evo kako
Stanje je rijetko, ali dovoljno često da ima ime - zove se Acanthamoeba keratitis. Mali prostor koji stoji između oka i kontaktne leće plodno je tlo za bakterije, a sve može završiti sljepoćom.
Iako su slučajevi intenzivni kao u ove studentice rijetki, Acanthamoeba keratitis može se dogoditi svakome tko nosi leće.
Rizik se smanjuje redovitim posjetima liječniku, slušanjem uputa na lećama, nenošenjem leća za vrijeme tuširanja ili pivanja, pranjem ruku prije stavljanja leća i njihovim redovitim čišćenjem.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook