Ruski plinski div Gazprom i ukrajinska tvrtka Naftogaz potpisali su u Moskvi desetogodišnji ugovor o isporuci ruskog plina Ukrajini i o uvjetima njegova tranzita preko Ukrajine u Europu, kojima bi se trebao završiti dvotjedni plinski spor zbog kojeg je bez tog energenta ostao velik dio Europe.
Podijelite
Čelnici Gazproma i Naftogaza, Aleksej Miller i Oleh Dubina, potpisali su ugovore u nazočnosti premijera Rusije i Ukrajine, Vladimira Putina i Julije Timošenko.
Ukrajinska premijerka izjavila je nakon potpisivanja da će ruski plin prema europskim potrošačima poteći čim plin stigne u Ukrajinu. 'Nastavit ćemo s tranzitom plina prema Europi čim stigne do ukrajinskog plinskog sustava. Neće biti odgoda', rekla je Timošenko novinarima na zajedničkoj konferenciji s ruskim premijerom Putinom.
Putin je rekao kako je ruski Gazprom dobio naredbu da nastavi s isporukom plina za Europu preko Ukrajine u svim smjerovima. 'Gazprom je spreman ispuniti svakodnevne potrebe europskih potrošača plina', rekao je ruski premijer.