Ruski predsjednik Vladimir Putin ocijenio je da se rat u Siriji može zaustaviti samo ako se Bašaru al Asadu pomogne u borbi protiv terorizma, u razgovoru za američku mrežu CBS kojega je dio objavljen u četvrtak.
Podijelite
Ove nove izjave kremaljskog čelnika, koje će CBS u cijelosti objaviti u nedjelju, dolaze uoči Putinova dolaska na UN-ovu Opću skupštinu koja će zasjedati u ponedjeljak i njegova planiranog susreta s američkim predsjednikom Barackom Obamom u New Yorku.
Sjedinjene Države se već dva tjedna pitaju koji su vojni planovi Moskve u Siriji. Kako navodi Washington, ruske snage grade modernu zrakoplovnu bazu u pokrajini Latakiji, uporištu Bašara al Asada.
Odgovarajući na pitanje novinara u CBS-ovoj emisiji "60 minuta" o činjenici da je to jačanje vojne moći usmjereno na "spašavanje" Asada, ruski predsjednik je rekao: "No, dobro, u pravu ste".
"Doista vjerujem da će svi potezi koji idu u drugom pravcu - koji idu za uništenjem legitimne (sirijske) vlade - stvoriti situaciju kakvu smo mogli vidjeti u drugim zemljama u regiji i u drugim regijama, primjerice u Libiji, gdje su sve državne institucije srušene", upozorio je Putin.
"Bili smo svjedoci iste situacije u Iraku", kritički je primijetio ruski predsjednik.
"Jedino rješenje za sirijsku krizu jest ojačati strukture vlasti i pomoći im u borbi s terorizmom", istaknuo je, smjerajući na borbu protiv skupine Islamske države (IS).
SAD koji u zadnjih godinu dana predvodi međunarodnu vojnu koaliciju protiv IS-a, upozorava pak da je režim u Damasku bio "magnet" za privlačenje džihadista u Siriju i da se predsjednika Asada mora isključiti iz svakog političkog rješenja u Siriji.
Američki državni tajnik John Kerry je proteklog vikenda u Londonu opetovao da sirijski predsjednik mora "otići", ali da se o vremenu njegova eventualnog odlaska može pregovarati.
Mogherini: Mir u Siriji neće okončati izbjegličku krizu
Europska unija suočit će se s velikim priljevom migranata čak i ako međunarodna zajednica nekim "čudom" završi sukob u Siriji, rekla je u petak visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini.
Sirijci čine velik udio izbjeglica koji stižu u Europsku uniju i prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IMO) od 485.500 ljudi koji su ušli u Grčku i Italiju od 1. siječnja više od 182.000 su Sirijci.
"Nemojmo se zavaravati. Danas je Sirija na istaknutoj poziciji s 4 milijuna izbjeglica i 8 milijuna raseljenih u zemlji. No dalje od Sirije proteže se vijet ratova, gladi i bijede", rekla je Mogherini za dnevni list La Repubblica.
"Čak i ako nekim čudom uspijemo sutra riješiti sirijski problem, Libija će ostati otvoren i nekontroliran koridor za Europu, barem dok ne uspijemo ondje ponovno izgraditi državu. A iza Libije postoji cijela Afrika", rekla je.
Najveći priljev migranata i izbjeglica nakon Drugog svjetskog rata s kojim se EU suočava izaziva podjele jer se članice međusobno optužuju i nejedinstvene su u preuzimanju izbjegličkog tereta.
Mogherini smatra da se EU mora pripremiti na reforme u azilnoj politici glasujući kvalificiranom većinom što je učinila ovaj tjedan kada je odlučivala o raspodjeli 120.000 tražitelja azila, čemu se protive Češka, Mađarska, Rumunjska i Slovačka.
"Moramo tom pitanju pristupati kao europskome problemu. Dakle ići ćemo u tom smjeru. Nadamo se postići suglasje. No ako ne ide drukčije korištenje instrumenata koje dopušta Ugovor EU ne smije biti tabu", rekla je Mogherini o kvalificiranoj većini. (Hina)