Osim s Barrosom, Pahor će se među ostalima sastati i s visokim predstavnikom za vanjsku i sigurnosnu politiku Javierom Solanom i predsjednikom Europskog parlamenta Hansom-Gertom Poetteringom, te slovenskim zastupnicima u Europskom parlamentu.
Pročitajte i ovo
Prolaznik priskočio u pomoć
Užas u susjedstvu: Djetetu se petarda u ruci naknadno zapalila, a onda je nastao kaos
Štrajk u Sloveniji
Pahor najavio pregovore sa sindikatima
Kako je objavila Slovenska tiskovna agencija STA, u središtu najavljenog razgovora Barrosa i Pahora bit će pripreme na summit EU-a 11. i 12. ovoga mjeseca, na kojemu će Pahor sudjelovati prvi put, a uz standardne teme s agende integracija u razgovoru bi se mogla otvoriti još dva pitanja.
>> 'Slovenija očekuje čvrsta jamstva'
>> Slovenija podržava brže pristupne pregovore Hrvatske s EU
Prvo je, navodi STA, problem slovenskih vinjeta za autoceste nakon što je i nova slovenska vlada odlučila da će postojeći sustav ostati na snazi i to bez uvođenja kraćih tranzitnih vinjeta, koje je preporučila Europska komisija.
Druga moguća tema je pitanje pristupnih pregovora Hrvatske i Europske unije, navodi agencija.
Europska komisija, kaže STA, želi da se pregovori s Hrvatskom ubrzo pomaknu s mrtve točke u kojoj su se našli zbog slovenske blokade. Slovenija naime i dalje inzistira da Hrvatska iz pristupnog procesa povuče stajališta koja bi mogla prejudicirati granicu, a još nije poznato kako će uspjeti inicijativa francuskog predsjedništva usmjerena na omekšavanje dosadašnjih stajališta Ljubljane.
Iako je Pahor zadnjih tjedana izjavljivao da je prerano za ocjenu ispunjava li slovenska očekivanja prijedlog rješenja francuskog predsjedništva, da se pismeno zajamči kako hrvatski pristupni dokumenti ne prejudiciraju granicu, STA u tekstu pred Pahorov posjet Bruxellesu navodi da su pregovori o francuskoj inicijativi 'u punom tijeku' i da se može očekivati kako će Pahor predsjedniku Europske komisije pojasniti 'kako Slovenija vidi izlaz iz slijepe ulice'.
Pahora bi u Bruxelles trebalo pratiti više ministara njegove vlade, ministar za razvoj i europske poslove Mitja Gaspari i ministar za financije Franci Križanič, ali i ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar.
Iako je Pahor prilikom nedavnog imenovanja bivšeg ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela za svog vanjskopolitičkog savjetnika rekao da se Rupelovi poslovi neće doticati poslova ministra vanjskih poslova, slovenski mediji i dalje nagađaju kakva bi Rupelova uloga u premijerovu kabinetu mogla biti, pa se s tim u svezi spominju i odnosi s Hrvatskom.
Kako je u ponedjeljak objavio ljubljanski tabloid 'Indirekt', inače blizak Pahorovoj stranci, Rupelova bi uloga mogla biti u svojevrsnom lobiranju za slovensko gledanje na pitanje granice budući da, kako se navodi, u Europi ono nije najbolje primljeno, dok je Hrvatska uspjela dobro plasirati svoje gledanje na taj problem i pokušava ga odijeliti od svojih pristupnih pregovora.
Rupel kao dobar poznavatelj diplomacije i ministar u prijašnjoj vladi desnog centra, navodno bi trebao posebno lobirati među strankama europske desnice.