U vrijeme napada, makedonska novinarka Tamara Chausidis je bila ispred zgrade parlamenta gdje su prosvjednici napali novinare i zastupnike u dvorani za medije.
Pročitajte i ovo
Druga strana priče
Ovo je prava istina o iranskoj studentici koja je uhićena jer se skinula u donje rublje: "Ona je u opasnosti"
Nezadovoljni
Vozači kamiona iz susjedstva blokirali jedan od važnijih graničnih prijelaza s Hrvatskom
"Očekivala se ovakva situacija. Svakog dana u Makedoniji se održavaju prosvjedi protiv promjene vlasti. U jednom trenutku policija je dozvolila da prosvjednici uđu u parlament. Tada je pobunjena masa ušla u dvoranu za medije, gdje su napali novinare i predsjedavajuće. Najmanje je devet ljudi ozlijeđeno. Policija je tek oko 21:00 sat krenula ozbiljnije intervenirati'', rekla je Tamara za Večernje Vijesti Nove TV.
Stanje je napeto i čeka se predsjednikova reakcija.
"Ne bih ovo nazvala građanskim ratom, ali da je anarhično i da su institucije zakazale, to je sigurno" kaže Tamara.
Situacija je izmakla kontroli kada je razbješnjena gomila probila u Sobranje i ozljedila 9 ljudi. Navodno je lakše ranjen čelnik socijaldemokrata Zoran Zaev, kao i potpredsjednik te stranke Damjan Mančevski.
Većina u makedonskom parlamentu koju čine SDSM Zorana Zaeva i albanske stranke izabrala je u četvrtak Xhaferija za predsjednika parlamenta, a pristaše pokreta "Za zajedničku Makedoniju" upali su u zgradu parlamenta gdje ih je sigurnosna služba spriječila da se popunu u glavnu prostoriju.
Do izbora Talata Xhaferija došlo je nakon što je predsjedavajući Sobranja Trajko Veljanovski prekinuo sjednicu, na čijem dnevnom redu nije bio izbor novog predsjednika, piše Tanjug te pojašnjava da je potom najstariji zastupnik preuzeo predsjedanje, stavio izbor na dnevni red, pa je potom Xhaferi i izabran.
U prostoriji su ostali zastupnici VMRO-DPMNE-a bivšeg premijera Nikole Gruevskog koji su uzvikivali "Ovo je puč".
U Makedoniji vlada dugotrajna kriza koja je ponovno raspirila i etničke napetosti.
Makedonija je 11. prosinca održala prijevremene izbore ali oni nisu riješili problem.
Nacionalistička stranka VMRO, na vlasti od 2006., blokirala je oporbene socijaldemokrate (SDSM) da preuzmu vlast.
SDSM, koji je osvojio 49 mjesta od ukupno 120, dva manje od VMRO-a, postigao je dogovor o koalicijskoj vladi s tri albanske stranke.
No, predsjednik Gjorge Ivanov, saveznik VMRO-ova vođe Nikole Gruevskog, odbio je dati mandat za sastavljanje vlade čelniku socijaldemokratska Zoranu Zaevu.
Predsjednikova reakcija
Ivanov je u izvanrednom obraćanju naciji apelirao na razum i kompromis, na smirivanje stanje i nenasilje i odgovorno ponašanje svih institucija koje su zadužene za zakonitost i ustavnost.
Iako se očekivalo da bi Ivanov mogao uvesti izvanredno stanje zbog događaja u Sobranju, on je pozvao lidere stranaka da u petak započnu konzultacije i sagledaju sve opcije za izlazak iz novonastale situacije.
Zajedno s Gruevskim optužuje Zaeva i albanske stranke da dovode u pitanje opstojnost zemlje jer njihov koalicijski dogovor predviđa da albanski postani drugi službeni jezik u cijeloj zemlji. (M.D./Hina)