Pregovori, čiji je cilj ponovno uspostaviti opskrbu Ukrajine ruskim plinom, prekinuti u lipnju teški su, rekao je ukrajinski ministar financija Oleksander Šlapak skeptičan u pogledu njihova današnjeg pozitivnog ishoda. "Imam dojam da nitko ne želi postići dogovor, prvenstveno se to odnosi na Rusiju", rekao je za Interfax.
Pročitajte i ovo
ozlijeđen civil
FOTO/VIDEO Ogroman napad na Kijev, građani bježali u skloništa, Zelenski pozvao u pomoć: "To bi moglo spasiti živote..."
Velik broj žrtava
Rusija napredak plaća stravičnim gubicima: Dva dana zaredom srušila rekord broja mrtvih
Iako su se Kijev i Moskva dogovorili oko provizorne cijene, još nije riješeno pitanje ukrajinskog duga za plin. Da bi se isporuka ponovno pokrenula Rusija traži 1,45 milijarda dolara zaostatka te dodatnih 1,6 mlijarda dolara avansa za isporuke u studenome i prosincu. Ruska strana isključuje bilo kakvu isporuku prije plaćanja.
Europska komisija razmatra zahtjev Kijeva za dodatnim zajmom u iznosu do dvije milijarde eura, a Rusija očekuje financijska jamstva kako bi nastavila s isporukom plina.
Ukrajina i Rusija dogovorile se o cijeni plina
"Dok se sporazum ne potpiše, postoji opasnost i za klijente iz EU-a. Pitanje za Moskvu je tko će platiti dug i avans", smatra Chris Weafer iz grupe Macro-Advisory. Uz poteškoće za Europljane, koji 15 posto plina dobivaju tranzitnim putem preko Ukrajine, sukob bi mogao produbiti već zamršenu ekonomsku i financijsku krizu u Ukrajini.
Sastanak u Bruxellesu održava se u napetom političkom kontekstu zbog izjave ruskoga šefa diplomacije Sergeja Lavrova prema kojoj će Rusija priznati rezultate parlamentarnih i predsjedničkih izbora što će će ih 2. studenoga organizirati proruski pobunjenici na područjima pod njihovom kontrolom u Ukrajini. Oni su bojkotirali prijevremene parlamentarne izbore održane 26. listopada u Ukrajini na kojima je pobijedila prozapadno orijentirana struja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook