Snažan potres magnitude 7.8 zatresao je danas nešto prije 13 sati po hrvatskom vremenu pogranično područje Irana i Pakistana, javio je USGS i ubio najmanje 34 ljudi. Snažno se podrhtavanje, osim u tim dvjema zemljama, osjetilo i diljem država oko Perzijskog zaljeva te u Indiji.
Pročitajte i ovo
Aktualne teme
Plenkovića pitali o navodno planiranom napadu na jednog člana Vlade: Pogledajte što je odgovorio
magnituda 4,4 u Iranu
Zatreslo se tlo, no neki vjeruju da se pod zemljom događa nešto puno od opasnije od potresa
Iranska državna televizija Press TV isprva je javila da je život izgubilo najmanje 40 ljudi, no kasnije je povukla spomenutu brojku te sada, kao i ostali državni mediji, izvještava o sedmero ozlijeđenih.
Pakistanska televizija Geo TV javila je da su s njihove strane granice poginule najmanje 34 osobe. U Karachiju se urušio krov najmanje jedne zgrade, pri čemu je ozlijeđeno 50-ak osoba. Kako javlja Reuters, na području bliže granici s Iranom, u regiji Baluchistan, navodno je srušeno više stotina kuća.
Reuters prenosi izjavu jednog neimenovanog iranskog dužnosnika koji očekuje da će se mrtvi brojati u 'stotinama', s obzirom da je riječ o najsnažnijem potresu u Iranu u posljednjih 40 godina. S druge strane, Iranski centar za krizne situacije je, također prema Reutersu, objavio da još nemaju informacija o izgubljenim životima, a jedan član iranskog parlamenta rekao je kako vjeruje da broj mrtvih ne bi trebao biti izrazito visok.
Agencija Fars javlja da su komunikacije u pogođenoj regiji uglavnom u prekidu te da su na teren počele pristizati spasilačke službe i djelatnici Crvenog polumjeseca. Kao veliki problem navodi da su mnogi objekti na pogođenom području izgrađeni od blata, tako da im je i znatno blaže podrhtavanje od današnjega dovoljno da se sruše.
Ista agencija podsjeća i da je jedan od najsmrtonosnijih potresa Iran pogodio 2003. kada je gotovo sravnjen sa zemljom grad Bam, a poginulo je više od 30.000 ljudi.
Manoucheher Karimi živi na pogođenom području, a za agenciju AP rekao je da je podrhtavanje bilo 'dugo' te da se dogodilo u vrijeme kada su mnogi u kućama išli na podnevni počinak.
USGS procjenjuje da je oko 360.000 ljudi osjetilo jako ili vrlo jako podrhtavanje.
>> VIDEO Smrtonosni potres u blizini iranskog nuklearnog postrojenja
Epicentar potresa bio je između iranskih gradova Khasha i Saravana. Hipocentar je bio na dubini od 82 kilometra.
U Indiji se potres osjetio sve do glavnog grada New Delhija gdje je dio građana čak u strahu istrčao na ulice. Izvješća o evakuacijama stigla su i iz Katara i Dubaija, ali informacija o eventualnoj šteti nema.
Prošlog je tjedna jugozapadni dio Irana zatresao potres magnitude 6.3. Epicentar je bio blizu nuklearne centrale u Bushehru, a u nekoliko obližnjih sela tada je poginulo 37 ljudi. U ruskoj kompaniji koja je izgradila nuklearnu centralu Reutersu su danas rekli da u Bushehru sve radi normalno te nema nikakve štete od ovog najnovijeg potresa.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook