Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Smirivanje ili raspirivanje?

Oglasio se NATO o napadima na Jemen, ali jednu stvar ne otkriva

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg Foto: Afp
Nakon napada koje su u noći na petak izvele članice NATO-a, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, izjavom se oglasio glasnogovornik saveza i poručio da je Teheran ima posebnu odgovornost obuzdati djelovanje hutista.

Zračni američko-britanski udari na hutiste u Jemenu bili su obrambene naravi i osmišljeni kako bi se očuvala sloboda plovidbe jednim od ključnih plovnih puteva u svijetu, priopćio je u petak glasnogovornik NATO-a.

"Hutiste podržava, opskrbljuje i oprema Iran. Teheran ima posebnu odgovornost da obuzda snage koje djeluju u njihovo ime", dodao je glasnogovornik.

Pročitajte i ovo Ivica Dačić Odgovor Zapadu Dačić: "Srbija nije nečija produljena ruka"

Sam NATO nije bio uključen u te napade, ali i SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo su članice tog vojnog saveza, dok su druge dvije članice, Nizozemska i Kanada, pružile podršku.

U izjavi se ne spominje da li su sve članice, njih 31, podržale te napade.

Italija odbila sudjelovati, Španjolska neće vojno djelovati

Međutim, Italija je odbila sudjelovati u američkim i britanskim napadima protiv hutista u Jemenu, rekao je vladin izvor u petak, objasnivši da Rim preferira politiku "smirivanja" u Crvenom moru.

Španjolska ministrica obrane Margarita Robles izjavila je da Madrid neće vojno intervenirati u regiji Crvenog mora.

"Svaka zemlja mora dati objašnjenja za svoje postupke. Španjolska će uvijek biti predana miru i dijalogu", rekla je novinarima dodajući da Španjolska ne osuđuje postupke drugih zemalja.

Pročitajte i ovo Britanski RAF Typhoon Međunarodni zakoni Pravna osnova za vojnu akciju: Britanci se oglasili nakon napada na hutiste

Turski predsjednik Tayyip Erdogan oštro je kritizirao američke i britanske napade u Jemenu kao nerazmjernu upotrebu sile i optužio dvije zemlje da pokušavaju pretvoriti Crveno more u "more krvi" .

Američki i britanski zrakoplovi, brodovi i podmornice napali su u noći na petak mete diljem Jemena u znak odmazde za napade hutista na brodove u Crvenom moru.

Prema očevicima, mete su bile vojna baza blizu aerodroma u Saani, vojni položaj kod zračne luke u Taizu, mornarička baza u Hodeidahu i položaji hutista u pokrajini Hajjah.

"Ovi ciljani napadi su jasna poruka da SAD i partneri neće tolerirati napade na naše ljude i dopustiti neprijateljskim snagama da ugrožavaju slobodu plovidbe", izjavio je američki predsjednik Joe Biden.

Pročitajte i ovo Napad na hutiste Napetost na vrhuncu Stručnjak otkriva kolike su šanse da se sukob iz Jemena proširi: Čeka se reakcija jedne zemlje, onda je sve moguće

SAD neće jačati snage na Bliskom istoku

SAD, kako je rekao glasnogovornik Pentagona Patrick Ryder, ne planira pojačati postojeće snage koje su bliskoistočnoj regiji. Ministar obrane Lloyd Austin, koji je 1. siječnja hospitaliziran zbog liječenja infekcije, je u dobrom stanju, u posljednja dva dana je dva puta razgovarao s predsjednikom Bidenom, i "aktivno je angažiran u nadzoru i usmjeravanju zračnih napada", dodao je Ryder.

Napadi hutista ugrožavaju međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.

Američki helikopteri hutiste su prvi put napali u novogodišnjoj noći, potopivši tri broda i ubivši sedmoricu boraca koji su se pokušali ukrcati na jedan brod.

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene