Kritično ugrožena saola, životinja slična antilopi koja živi u jugoistočnoj Aziji, fotografirana je u Vijetnamu, što je prvi puta u posljednjih gotovo 15 godina da je viđena neka jedinka te vrste, objavila je ekološka organizacija World Wildlife Fund (WWF).
Pročitajte i ovo
najsnažnija azijska oluja ove godine
Hrvati u središtu tajfuna Yagi u Vijetnamu: "Ograde padaju s krovova, ruše se stabla, promet više nije ni moguć, ceste su poplavljene"
Najavila žalbu
Sud u Vijetnamu na smrt osudio građevinsku tajkunicu: Prijevarom došla do milijarda dolara
Poznata po svojim dvama paralelnim rogovima koji mogu izrasti do dužine od 1,27 metara, saola je tako rijetka da i samo njezino fotografiranje pruža nadu u očuvanje te vrste, rekao je Van Ngoc Thinh iz WWF-a.
>> Otkriveni yin-yang žaba, šišmiš s cjevastim nosom, kratkorepi piton...
'Kad je naš tim prvi puta ugledao te fotografije, nismo mogli vjerovati svojim očima', rekao je Van Ngoc. 'Ovo je nevjerojatno otkriće i pruža nadu u oporavak populacije saole', dodao je.
Saola je snimljena automatski, fotografskim aparatom koji je postavljen u središnjem Anamitskom gorju u središnjem Vijetnamu. Fotoaparat su postavili dužnosnici WWF-a i vijetnamske vlade.
Posljednje viđenje saole bilo je 1999. godine kada je automatska kamera snimila tu životinju u pokrajini Bolikhamxay u susjednom Laosu. Seljaci u toj pokrajini navodno su uhvatili jednu saolu 2010. godine, ali je ona ubrzo uginula, objavio je WWF.
Posljednje viđenje u Vijetnamu zabilježeno je 1998. godine.
Saola je otkrivena u Vijetnamu 1992. godine, što je tada bilo senzacionalno otkriće prve nove vrste velikog sisavca nakon pedeset godina. Prema procjenama, u izoliranim planinskim šumskim područjima na granici između Vijetnama i Laosa živi u najboljem slučaju nekoliko stotina primjeraka te vrste. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook