Za rezoluciju su glasovali zastupnici Europske pučke stranke, liberali i dio socijaldemokratskih zastupnika. Dio socijalista glasovao je protiv jer nisu zadovoljni formulacijom u tekstu koja govori o novom mehanizmu umjesto kontroverznog ISDS-a, bojeći se da bi on mogao biti uveden "kroz stražnja vrata".
Pročitajte i ovo
Usvojena u Europarlamentu
Zašto je Matićeva rezolucija o reproduktivnom zdravlju izazvala toliko reakcija? Provjerili smo što u njoj piše
Pučani bili protiv
Rezolucija koja je izazvala buru: Europski parlament usvojio izvješće Freda Matića o seksualnom i reproduktivnom zdravlju
Prema tekstu rezolucije, sporove između država i investitora trebalo bi se rješavati uz pomoć novog mehanizma, koji podrazumijeva nezavisne i profesionalne suce koji bi odlučivali u procesima otvorenim za javnost.
Zagovaratelji ISDS-a ističu da on povećava povjerenje investitora, a protivnici da omogućuje multinacionalnim tvrtkama tužbe protiv suverenih država ako one donesu zakone koje ulagačima ugrožavaju profit.
UVOZ BEZ KONTROLE Moramo li se bojati GMO hrane u našim trgovinama?
Rezolucija je bila na dnevnom redu i na prošloj plenarnoj sjednici u lipnju, ali je odgođena i vraćena ponovno na Odbor za međunarodnu trgovinu, između ostaloga i zbog zahtjeva socijalista koji su inzistirali da se iz teksta posve isključi ISDS.
Rezolucija nije pravno obvezujući tekst, ali njome Parlament nastoji utjecati na tijek pregovora, koje u ime EU-a vodi Europska komisija. Osim toga, kada se sporazum ispregovara mora dobiti potvrdu Parlamenta da bi stupio na snagu.
"Ova rezolucija je prilika da pregovaračima iz Europske komisije jasno kažemo: Gospodo, ovo su uvjeti i stajališta Parlamenta koji predstavlja pola milijarde ljudi koji su prvo građani, a tek onda potrošači. Dok pregovarate, sjetite se da na kraju pregovora morate doći pred nas i tražiti naše odobrenje za ispregovarano. Mi želimo dobar TTIP, no nećemo se libiti odbiti TTIP loš za građane koje predstavljamo", kazala je u raspravi hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan.
Borzan je upozorila da sporazum ne smije biti sredstvo za podrivanje suverenosti država članica u organiziranju kritičnih javnih službi poput zdravstva, školstva i vodoopskrbe, "što predstavlja crvene linije koje se ne smije prijeći". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook