Postotak pretilosti gotovo se udvostručio u 28 godina i danas u svijetu pogađa 500 milijuna odraslih osoba, više žena nego muškaraca.
Pročitajte i ovo
epidemija debljine
Prijeti nam cunami dijabetesa tipa 2, rakova i raznih vrsta kardiovaskularnih bolesti
Po prvi puta broj pretilih u opadanju
Najdeblja nacija mršavi!
Pretili ljudi imaju skraćeni životni vijek. Ugrožen im je cijeli organizam, a najviše stradaju bolesti krvožilnog sustava, mozak, imaju probleme sa šećernom bolešću, probleme sa srcem, te visoki krvni tlak. Dolazi i do problema masnih jetara, te problema na probavnom sustavu. Mogu se pojaviti i maligni tumori, a opterećeni postaju i zglobovi kostiju.
U akciju prevencije uložilo se mizernih milijun i 180 tisuća kuna. Za to vrijeme 940 milijuna kuna potrošilo se samo na lijekove za bolesti srca, koje najčešće strada od debljine.
Među bogatim zemljama prvo mjesto po broju pretilih zauzimaju Sjedinjene Države, a Japan je prvi u vitkosti stanovništva, dok se Europljani, napose Francuzi i Talijani, dosta dobro opiru pretilosti. Istraživači, Majid Ezzati s Kraljevskog koledža u Londonu, te Salim Yusuf i Sonia Anand iz Instituta za istraživanje stanovništva/zdravlja u Hamiltonu (Kanada), proučavali su porast tjelesne težine od 1980. do 2008. godine u osoba starijih od 20 godina.
Indeks tjelesne mase (BMI prema engl. body mass index) izračunava se tako da se tjelesna masa osobe u kilogramima podijeli s kvadratom visine u metrima. O prekomjerenoj težini govori se kada je BMI veći od 25. Za osoba u kojih je BMI 30 govori se da su pretile, a vrijednost 35 ukazuje na tešku pretilsot.
U 28 godina BMI se povećao u žena i muškaraca i u svijetu danas 1,46 milijardi odraslih osoba ima prekomjernu težinu. Pretilost se gotovo udvostručila u 28 godina i pogađa 205 milijuna mušakraca i 297 milijuna žena.
'Prekomjerna težina i pretilost, visoki tlak i visoka razina kolesterola nisu više pojave koje pogađaju samo zapadne ili bogate zemlje već i stanovništva država niskih ili srednjih prihoda', rekao je pr. Ezzati.
Najviše pretilih na otočiću Nauru
Studija je utvrdila da je najviše pretilih muškaraca i žena na otočiću Nauru u južnom Pacifiku s 14.000 stanovnika. U 2008. godini ondje je izmjeren najviši prosječni BMI na svijetu: 33,9 za muškarce i 35 za žene. Nauru u pretilosti nije novum jer je prvo mjesto zauzimao i 1980., ali s manjim vrijednostima: 28,1 za muškarce i 28,3 za žene.
Pretilost je standardna pojava u stanovnika brojnih otočića i otočja Oceanije kao što su Otočje Cook, Tonga, Samoa, Francuska Polinezija.
Među bogatima po pretilosti uvjerljivo vodi SAD s prosječnim BMI 28 te pokazuje da je pretilost snažno rasla od 1980. do danas. Drugo mjesto zauzeo je Novi Zeland, a Japanci su na suprotnom kraju ljestvice, najvitkiji su s prosječnim BMI za muškaraca 22, te 24 za žene.
Žene u Bangladešu najbliže su indeksu mršavosti (18,5), a najmršavaiji su muškarci u Demokratskoj Republici Kongu. U zapadnoj Europi jedino su Talijanke danas mršavije nego prije 28 godina. S druge strane BMI je vrlo blago porastao u Belgiji, Finskoj i Francuskoj, navodi studija ne navodeći objašnjenja.
Švicarke su najvitkije u Europi, a drugo mjesto po vitkosti dijele Francuskinje i Talijanke. Francuzi su pak najvitkiji muškarci u Europi, a slijede ih Grenlanđani, Danci i Nizozemci. Prekomjerna težina opasan je čimbenik za kardiovaskularne bolesti, dijabetes i rak i smatra se da izaziva oko 3 milijuna smrti svake godine.
Znanstvenici su, međutim, ustanovili pad učestalosti visokog tlaka i kolesterola u bogatim zemljama, što tumače ranim dijagnosticiranjem i liječenjem, dok ti isti poremećaji rastu u drugim zemljama. Bitku protiv prekomjernih kilograma na svjetskoj razini teško je dobiti, zaključuju autori studije.