'U ova vremena gospodarskih previranja, mi surađujemo s ostalim vladama na rješavanju problema financijskih tržišta. Svi ćemo nastaviti s poduzimanjem odgovornih, odlučnih akcija kako bismo obnovili kredite i stabilnost, te se vratili sigurnom rastu', rekao je Bush.
Pročitajte i ovo
Merkel i Berlusconi nisu suglasni u svezi s europskim fondom
'Američkom gospodarstvu prijeti velika kriza'
Ističući kako su europski čelnici u nedjelju u Parizu poduzeli korake da zaustave krizu i spriječe urušavanje burzi, Berlusconi je izrazio '100-postotnu sigurnost da vlade imaju sredstva i načine spriječiti da se to dogodi'.
Bush je kazao da će njegova administracija, u skladu s planom akcije skupine G-7, provoditi mjere koje će bankama omogućiti pristup kapitalu, jačanje financijskog sustava i odmrzavanje kreditnog tržišta.
'Ovo su teška vremena za naša gospodarstva, no možemo biti uvjereni da ćemo naći put kroz te izazove, a Amerika će usko surađivati s ostalim zemljama kako bi se koordinirao naš odgovor na globalnu financijsku krizu', rekao je Bush u zajedničkom obraćanju novinarima s Berlusconijem, u ružičnjaku Bijele kuće.
'Na globalne izazove odgovaramo odlučno, vizijom i ufanjem. Ljudi diljem svijeta razumljivo su zabrinuti zbog globalne financijske krize i njezina utjecaja na njihove obitelji i poslove', dodao je američki predsjednik.
Busheva adminstracija kreće s provedbom programa sanacije banaka, vrijednim 700 milijardi dolara, dok se u zemljama Europske unije provode snažne mjere na jačanju bankarskog sustava i ublažavanju kreditne krize.
Bush je pozdravio 'hrabre i konkretne akcije' europskih zemalja na rješavanju krize.
Azijske i europske, a kasnije i američke burze zabilježile su u ponedjeljak snažan rast, kao pozitivan odgovor ulagača na koordinirane napore SAD-a i EU-a na suzbijanju financijske krize.
Berlusconi je kazao kako se Bush u idućih nekoliko tjedana namjerava sastati s čelnicima Skupine osam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta.
Glasnogovornica Bijele kuće Dana Perino rekla je da na američkoj strani 'postoji otvorenost za takav sastanak u budućnosti, ali ne postoji odluka ni datum sastanka'.
Američki predsjednik je Silvija Berlusconija, jednog od svojih najvjernijih saveznika, u Bijeloj kući pozdravio s talijanskim 'Bongiorno!', ističući kako je za SAD čast da njegov posjet pada na Kolumbov dan, kojim SAD obilježava spomen na 'istraživača iz Genove, koji je s tri mala broda krenuo na put velikog otkrića', povezavši Stari i Novi svijet.
Istaknuo je snažno američko-talijansko savezništvo u borbi protiv terorizma i proliferacije smrtonosnih tehnologija, te u obrani 'civilizacije od izazova ekstremnih ideologija željnih moći'.
Bush je posebno izdvojio vojni angažman Italije u Afganistanu, u provedbi obuke u Iraku, te sudjelovanje u mirovnim misijama u Libanonu, na Kosovu te u Bosni i Hercegovini.
Ni Berlusconi nije štedio komplimente, rekavši kako je 'siguran da će povijest reći da je Bush bio veliki, jako veliki, predsjednik SAD-a'.
'Ponosan sam što sam ovih godina mogao surađivati s Vama. Smatram Vas čovjekom velikih ideala, velikih načela, čovjekom vizije i posebno čovjekom koji je bio sposoban čvrsto slijediti te vizije', rekao je talijanski premijer.
Berlusconi je bio prvi europski čelnik koji je 2003. podržao američku intervenciju u Iraku i ostao je postojan u podršci Bushu unatoč velikoj nepopularnosti američkog predsjednika u Italiji.
Berlusconi je čak predlagao da Bush bude gost profesor na nekom od sveučilišta u Italiji, piše The Washington Post. Navodeći kako će financijska kriza biti glavna tema njihovih razgovora, list podsjeća da je Berlusconi prošloga petka izazvao mali međunarodni incident, kada je predložio da svjetski čelnici razmotre mogućnost zatvaranja burzi kao odgovor na njihovo urušavanje, no kasnije je kazao kako je samo reagirao na glasine koje je čuo na radiju.