Obavijesti Video Pretražite Navigacija
15 godina

BiH: Sjećanje na tragediju Srebrenice

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Komemorativnom sjednicom skupštine općine Srebrenica u subotu je u tom gradu počelo službeno obilježavanje petnaeste obljetnice genocida što su ga nad Bošnjacima tog područja počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba pod zapovjedništvom Ratka Mladića.

Na jučerašnjoj sjednici općinske skupštine zastupnici su odali počast svim stradalim Srebreničanima. Kasno poslije podne u Srebrenicu je stiglo i više od tri tisuće sudionika marša mira koji su prije dva dana krenuli iz Sapne u okolici Tuzle i potom prepješačili stazama kojima su se u srpnju 1995. iz Srebrenice pred srpskim snagama povlačili preživjeli Bošnjaci. U kompleks memorijalnog centra u Potočarima dopremljeni su posmrtni ostaci 775 žrtava genocida koji će tamo biti pokopani u nedjelju nakon središnje komemoracije. Uz 774 Bošnjaka bit će pokopan i Rudolf Hren, srebrenički Hrvat koji je također ubijen u srpnju 1995.

Kako je u subotu najavljeno iz organizacijskog odbora, uz načelnika Srebrenice Osmana Suljića na komemoraciji će govoriti američki veleposlanik u BiH Charles English koji će prenijeti osobnu poruku predsjednika SAD-a Baracka Obame. English je lokalnim medijima u BiH u subotu kazao kao Obamino pismo sudionicima komemoracije u Srebrenici 'demonstrira opredijeljenost SAD-a da se takav i sličan zločin nikada više ne ponovi'. Posebnu poruku u povodu obljetnice genocida u Srebrenici u subotu je uputio ministar vanjskih poslova Francuske Bernard Kouchner.

U poruci koju je prenijelo francusko veleposlanstvo u Sarajevu Kouchner je istaknuo kako je Srebrenica simbol najgoreg masakra počinjenog u Europi od kraja Drugog svjetskog rata te kako je potrebno uhititi sve koji su u bijegu, a koji su okrivljeni za genocid i zločin protiv humanosti. 'Srebrenica mora ostati urezana u sjećanje svakog od nas, u kolektivno pamćenje ove Evrope koju mi gradimo', naveo je Kouchner posebice pominjući odgovornost Ratka Mladića kojega je nazvao 'barbarskim ubojicom'. Haški sud je u posljednjoj presudi skupini bivših visokih časnika vojske bosanskih Srba u lipnju potvrdio kako je u Srebrenici počinjen zločin genocida pri čemu je ubijeno 'najmanje 5336 ljudi'.

Iako je ranije najavljivano kako bi na komemoraciji mogao govoriti i predsjednik Srbije Boris Tadić, njegovog imena na konačnom popisu govornika nema. Potvrđeno je pak kako će govoriti visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović, glavni tajnik Vijeća Europe Thorbjorn Jagland, premijer Belgije Yves Leterme čija zemlja trenutačno predsjeda Europskom unijom, turski premijer Recep Tayyip Erdogan, i Haris Siladžić, predsjedatelj Predsjedništva BiH. Organizatori očekuju kako će komemoraciji u Srebrenici nazočiti najmanje dvadeset tisuća ljudi. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene