Požar od iskorištenog goriva koji se pohranjuje samo u jednoj američkoj nuklearnoj elektrani mogao bi imati katastrofalne posljedice, pokazuju nove simulacije ovakvog scenarija, pojasnio je Edwin Lyman, fizičar Saveza zabrinutih znanstvenika, neprofitne organizacije sa sjedištem u Washington D.C.-u, piše Science.
Pročitajte i ovo
Zastrašujuća neman
VIDEO Otkrivena divovska anakonda iz Amazone: Teška je 200 kilograma, a glava joj je veličine ljudske
Nuklearna katastrofa
Što se događa u jednoj od najvećih nuklearki na svijetu? Rusi su unutar postrojenja postavili mine, stručnjaci u strahu
Ovim su istupom znanstvenici javno htjeli upozoriti da američka Nuklearna regulatorna agencija ignorira potencijalnu opasnost.
Katastrofa bi, navode, dovela do štete koja bi se zbrajala u trilijunima dolara, jer bi vatra mogla progutati područje veće od New Jerseyja i izazvala bi masovno iseljavanje.
Znanstvenici su simulirali scenarij iz noćne more i obrazložili otkrića u članku pod nazivom ''Nuklearna sigurnost u eri post-Fukushime''.
Simulaciju su napravili uz pretpostavku da požar bukne u nuklearnoj elektrani Peach Bottom u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji početkom 2015., odnosno uzimajući u obzir vremenske uvijete kakvi su bili u to vrijeme. rezulttai koje su dobili pokazali su razarajući razmjer potencijalne kontaminiranosti područja. Nesreća bi dovela do raseljenja osam milijuna ljudi i imala bi štetu od dva trilijuna dolara.
Isprva bi bili pogođeni dijelovi Pennsylvanije i Philadelphije, a potom New Yorka, Massachusettsa i Connecticuta. U sljedeća tri mjeseca kontaminirana bi bila gotovo cijela istočna obala od Južne Karoline do Mainea, s radijacijom koja bi kasnije probijala sve dublje u tlo. Do ovakve bi nesreće moglo doći u slučaju velikog potresa ili terorističkog napada.
Ovaj zastrašujući scenarij mogao bi biti izbjegnut ako se potrošeno gorivo ne odlaže u bazene koji se koriste u gotovo svim američkim nuklearnim postrojenjima u kojima se pohranjuje i hladi radioaktivni materijal.
Nadležna agencija pak navodi da bi nesreća rezultirala štetom od 125 milijardi dolara i da radioaktivna kontaminacija ne bi išla dalje od 80 kilometara. No, glasnogovornik agencije Scott Burnell obećao je da će proučiti studiju znanstvenika i njihove prijedloge te ih proslijediti nadležnima.