Federeru 4. US Open zaredom, 12. Grand Slam ukupno

Svjetski tenisač br. 1, Švicarac Roger Federer u nedjelju je, četvrti puta zaredom, osvojio titulu pobjednika US Opena u New Yorku, svoj 12. Grand Slam turnir u karijeri, svladavši u finalu Srbina Novaka Đokovića s rezultatom 3:0 (7-6 (4), 7-6 (2), 6-4).

Đoković (20) treći na ATP listi, kojem je to bilo prvo finale Grand
Slama, bio je pred dobivanjem prva dva seta, s vodstvom od 6-5 na svoj servis i ukupno sedam set lopti, ali je Federer pokazao zašto je br. 1, vraćajući svaki naizgled izgubljeni gem i sigurno dobivši oba tie-break-a.

Pročitajte i ovo Emmanuel Macron napeta utakmica VIDEO Kolinda snimila francuskog predsjednika, u ovakvom ga izdanju još niste vidjeli Slika nije dostupna Federer osvojio peti uzastopni US Open

- Još jednom je pokazao da je najbolji. Zaslužio je pobjedu. Bio je bolji igrač, rekao je Đoković.

Federer (26) je kazao da rezultat od 3:0 ne odražava pravi odnos
snaga i da je "pošteno govoreći, brutalan za Novaka", odajući
priznanje Đokoviću za pokazanu igru na turniru i u cijeloj sezoni.

- On zaslužuje bolje od ovoga. Prevalio je fantastičan put, ne samo na ovome turniru već cijele godine, kazao je.

Federer je dodao kako je Đokoviću na mreži rekao: "Samo nastavi. Mislim da ćemo imati još puno bitaka".

Đoković je jedini tenisač koji je pobijedio Federera u posljednja tri mjeseca (ATP Montreal), ali se takav ishod u finalu US Open-a, unatoč određenoj indisponiranosti švicarskog igrača, nije dao naslutiti.

Federer, svjetski br. 1 već 188 tjedana, postao je prvi igrač koji
je osvojio Wimbledon i US Open četiri godine zaredom i prvi koji je osvojio US Open četiri puta uzastopno od Billla Tildena 1923.

"Crni vitez", kako zbog stila oblačenja nazivaju Federera koji je i u
nedjelju od glave do pete bio u crnom, srušio je Grand Slam rekord sa zaradom od 2,4 milijuna dolara - 1,4 milijuna za titulu, plus milijun dolara bonusa za prvo mjesto u US Open seriji turnira na tvrdoj podlozi.

No, Pete Sampras ipak je i dalje rekorder po broju osvojenih Grand Slam naslova. "Pistol Pete" je tijekom teniske karijere osvojio 14 Grand Slam titula. Sedam puta je slavio u Wimbledonu, pet puta na US Openu, te dva puta na