Draganji svjetski rekord i zlato!

Hrvatski plivač Duje Draganja osvojio je zlatnu medalju i isplivao svjetski rekord na 50 metara slobodno na Svjetskom prvenstvu u 25-metarskim bazenima u Manchesteru.

Draganja je slavio s rezultatom 20.81, oborio dosadašnji rekord Šveđanina Stefana Nystranda za 12 stotinki sekunde te postao prvi Hrvat koji je ovu disciplinu isplivao za manje od 21 sekundu.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna SP: Jovanović, Draganja i Imprić izborili polufinala Slika nije dostupna Jovanović brončana na 100 leđno, Draganja u finalu na 50 slobodno

Splićanin je u polufinalu isplivao sedmo vrijeme 21.63, no nakon utrke je bio iznimno nezadovoljan svojim nastupom. Da ima mnogo rezerve pokazao je sjajnim plivanjem u finalu.

Osim svjetskog rekorda, Draganja je naravno postavio i najbolje hrvatsko vrijeme. Njegov dosadašnji osobni i hrvatski rekord iznosio je 21.21, a isplivao ga je u Debrecenu, u prosincu prošle godine.

Drugo mjesto osvojio je Britanac Mark Foster (21.31), dok je treći bio Južnoafrikanac Gerhard Zandeberg (21.33).

Draganja je osvojio drugo hrvatsko odličje u Manchesteru nakon što je Sanja Jovanović jučer osvojila broncu na 100 metara leđno.

SP plivanje - pet novih svjetskih rekorda

Trećeg dana natjecanja na Svjetskom prvenstvu u plivanju u 25-metarskim bazenima u Manchesteru medalje su se dijelile u čak deset disciplina, a nastavio se i festival svjetskih rekorda. Uz Dujin večeras su pala još četiri najbolja rezultata na svijetu.

Svjetske rekorde postavili su Amerikanac Ryan Lochte na 200 mješovito (1:51.56), Kirsty Coventry iz Zimbabvea na 200 leđno (2:00,91), Australka Felicity Galvez u utrci na 50 delfin (25.32), te američka ženska štafeta na 4x100 mješovito (3:51.36).

Lochte je na 200 mješovito slavio s novim rekordom 1:51.56, što je za više od sekunde bolje vrijeme od dosadašnjeg rekorda Mađara Laszla Cseha (1:52.99). Drugo i treće mjesto osvojili su Britanci Liam Tancock (1:53.10) i James Goddard (1:55.15).

U utrci na 200 metara leđno Kirsty Coventry iz Zimbabvea je isplivala novi svjetski rekord, dok je nova europska rekorderka u toj disciplini Britanka Elizabeth Simmonds. Coventry je slavila s rezultatom 2:00,91 minute što je 2,33 sekunde bolje vrijeme od dosadašnjeg rekorda Japanke Reiko Nakamura. Bilo je to treće zlato za plivačicu iz Zimbabvea na ovom prvenstvu, te drugi svjetski rekord nakon što je prvog dana isplivala najbolje vrijeme na svijetu na 400 mješovito. Od starog rekorda Nakamure bila je brža i Britanka Simmonds, no njezino vrijeme, 2:02,60 je bilo dovoljno za drugo mjesto i novi europski rekord. Treće mjesto osvojila je Amerikanka Margaret Hoelzer (2:03.85).

Svjetski rekord je postavila i Australka Felicity Galvez u utrci na 50 delfin. Isplivala je vrijeme 25.32, što je za stotinku sekunde bolje vrijeme od dosadašnjeg rekorda Šveđanke Anne Karin Kammerling iz Goteborga 2005. godine. Drugo mjesto je osvojila Nizozemka Hinkelien Schrueder (25.40), dok je treća bila njezina sunarodnjakinja Inge Dekker (25.60).

Peti svjetski rekord postavljen je u posljednjoj disciplini današnjeg programa - utrci ženskih štafeta 4x100 mješovito. Amerikanke Maragaret Hoelzer, Jessica Hardy, Rachel Komisarz i Kara Denby isplivale su vrijeme 3:51.36, što je za 48 stotinki sekunde bolje vrijeme od dosadašnjeg rekorda australske štafete iz travnja 2006. godine.

Rus Jurij Prilukov je na 400 metara slobodno popravio svoj i europski rekord isplivavši vrijeme 3:37.35, što je za 46 stotinki sekunde bolje vrijeme od dosadašnjeg rekorda Starog kontinenta. Svjetski rekord Australca Granta Hacketta, 3:34.58 nije bio ugrožen. Drugo mjesto osvojio je Talijan Massimiliano Rosolino (3:39.60), a treći je bio Britanac Robert Renwick (3:40.22).

Na 200 prsno pobijedio je Britanac Kristopher Gilchrist (2:06.18) ispred Ukrajinca Igora Borjsik (2:06.21) i Južnoafrikanca Williama Dieringa (2:06.85).

Na 100 slobodno prvo mjesto je pripalo Nizozemki Marleen Veldhuis (52.17) ispred Britanke Francesce Halsall (52.79) i Finkinje Hanne-Marie Seppala (52.94). Nova svjetska prvakinja na 400 slobodno je Australka Kylie Palmer (3:59.23), druga je bila Rumunjka Alina Camelia Potec (4:01.06), a treća Britanka Joanne Jackson (4:01.11).

U utrci na 100 metara mješovito pobjeda je pripala Australki Shayne Reese (59.58), Finkinja Hanna-Maria Seppala je nakon bronce na 100 slobodno ovoga puta bila druga (59.62), dok je treće mjesto osvojila junakinja prvenstva Kirsty Coventry (59.77)

SP plivanje - rezultati finala

Rezultati finala sa Svjetskog prvenstva u plivanju u 25-metarskim bazenima u Manchesteru: