Željko Marušić usporedio je dvije veoma slične nesreće koje su se dogodile na zagrebačkim cestama proteklog tjedna. U jednoj se vozač procesuira kazneno, a u drugoj prekršajno. Pojasnivši nesreće Marušić se pita zašto se pijanog vozača iz Ilice procesuira prekršajno.
Pročitajte i ovo
Dramatična snimka
VIDEO Mladić probio rampu na granici s Hrvatskom, zabio se u policijsku blokadu i poginuo
Jedna osoba prevezena u bolnicu
Teška prometna nesreća na istoku Hrvatske: Teretno vozilo sletjelo s ceste
'Prekršajno, a ne kazneno procesuiranja državljana Srbije za prometnu nesreću u Ilici, koja se dogodila 16. travnja 2016. i tek se prisebnošću i spretnošću oca djeteta u kolicima i pukom srećom nije pretvorila u tešku tragediju, skandal je koji će nanijeti dugoročnu štetu sigurnosti cestovnog prometa i dovodi u pitanje funkcioniranje pravne države.
Prometno-tehnički, i logički, nikakve bitne razlike nema prema prometnoj nesreći s tragičnim ishodom 11. travnja 2016. na Kvaternikovom trgu. U jednom i drugom slučaju ekstremno alkoholizirani vozač je crnim Audijem, velikom brzinom, uništio zaštitne stupove (ogradu) i sjurio se na nogostup, rušeći sve pred sobom.
U Ilici bilo je čak pogibeljnije i kad bi se situacije ponovile, tragični bi ishod bio izgledniji nego u nesreći na Kvaternikovom trgu. Naime, ekstremno neodgovorni vozač je upola masivnijim i jačim modelom (A6 prema A3) 'pomeo' gotovo 50 metara nogostupa. Samo su velika sreća što nije bilo pješaka, vozila ni tramvaja (rijetkost na tako frekventnom mjestu) te brza i spretna reakcija oca djeteta u kolicima, spriječili tragediju.
Premda je teško pogriješila policija, jer je kazneno djelo 'par excellence' prekvalificirala u prometni prekršaj (je li utjecalo što se radilo o državljaninu Srbije, u sadašnjim napetim međudržavnim odnosima?), slučaj je toliko ekstreman da se odgovornosti ne može amnestirati ni Državno odvjetništvo, odnosno pravosuđe, a pogotovo Ministarstvo prometa.
Zbog dramatičnosti cijelog događaja, koji je opravdano izazvao ogorčenje, jer bi državljanin RH vrlo izvjesno bio kazneno gonjen, te bi mogao negativno utjecati na ionako vrlo lošu sigurnost prometa, ovaj bi slučaj ubuduće, u strukovnim i autoškolama, trebalo prikazivati kao primjer teškog oblika obijesne vožnje.
To se događa u situaciji kad je sigurnost cestovnog prometa u Hrvatskoj pala na samo dno u Europskoj uniji, premda smo od 2000. razmjerno uložili najviše u cestovnu infrastrukturu, a iz Ministarstva prometa nema nikakvih reakcija, kao da je riječ o brodu bez kormilara.
Naime, nakon što se u 2015., prema 2014., broj smrtno stradalih na našim cestama povećao za 13 posto (s 308 na 348) te smo sa 8,2 poginula na 100.000 stanovnika na 26. od 28. mjesta u EU (gori su jedini Bugarska i Rumunjska sa 9,2), u 2016. se negativan trend ne samo nastavio, nego i dodatno pogoršao.
Od početka ove godine, zaključno sa 17. travnjem, na našim su cestama smrtno stradale 74 osobe, u usporedbi sa 63 lanjskih. To je 17,5 posto više nego lani te smo s trenutačnom stopom smrtnosti od 9,6 osoba na 100.000 stanovnika gotovo dvostruko gori od EU prosjeka (Švedska ima 2,9) i najgore od svih zemalja Europske unije (u Bugarskoj i Rumunjskoj stanje je slično lanjskom)', komentirao je Marušić.
Podsjetimo, jučer je pijani vozač iz Ilice koji je gotovo pregazio oca i bebu, doveden pred suca. Priznao je krivnju i izrazio žaljenje, a pušten je na slobodu uz novčanu kaznu u iznosu od 18.800 kuna i oduzimanje vozačke dozvole na dvije godine.
Taj pijani vozač osobnog automobila, kojemu je utvrđena 1,77 promila alkohola u krvi, u subotu ujutro u Ilici je izgubio kontrolu nad vozilom, srušio stup semafora, popeo sa na nogostup i jurio prema muškarcu koji je u kolicima vozio tromjesečno dijete. Prisebni otac je gurnuo kolica ustranu i izmaknuo se i tako spasio život sebi i svome djetetu. Beba je pritom ispala iz kolica i lakše je ozlijeđena, a pomoć joj je pružena u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj ulici.
Ova se nesreća dogodila samo nekoliko dana nakon što je pijani vozač ubio dvoje ljudi, također na nogostuipu, na Kvaternikovu trgu u Zagrebu. Pijani mladić s 1,92 promila alkohola u krvi, a koji je dosad počinio čak 21 prometni prekršaj, automobilom je naletio na skupinu pješaka.