Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Svađa u Saboru

'Premijerka je ovim zakonom ženama okrenula leđa'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Pojedinačnu raspravu saborskih zastupnika o prijedlogu zakona o medicinskoj oplodnji obilježilo je neslaganje SDP-ovaca s odredbom kojom se onemogućava zamrzavanje zametaka, te odredbom da se oplodnja ne dozvoljava parovima u izvanbračnoj zajednici, što smatraju diskriminatorskim.

Igor Dragovan (SDP) takve je odredbe nazvao rigidnima i srednjovjekovnima. Ustvrdio je da je zakon bio test vjerodostojnosti i uvjerljivosti nove premijerke koja je, kako je rekao, još kao potpredsjednica Vlade rekla da će Vlada amandmanima ići u promjenu tog zakonskog prijedloga 'barem u dijelu koji se tiče bračnih i izvanbračnih zajednica'. 'Danas je nova hrvatska premijerka pala na testu onoga što je zagovarala. Pozivala je žene da je podrže. Okrenula je leđa ženama ovim rigidnim, srednjovjekovnim zakonom', ustvrdio je.

Pročitajte i ovo Milorad Dodik i suradnici Reakcije na Schmidtovu odluku Predstava za javnost ili razlog za brigu? Parlament Republike Srpske usvojio nacrt zakona koji bi im davao znatno veće slobode Europska iskaznica za osobe s invaliditetom Šok za mnoge ''Dobili smo iskaznicu za osobe s invaliditetom, a dijete je zdravo'': Provjerili smo o čemu se radi

Replicirao je Nedjeljko Strikić (HDZ) poručivši Dragovanu da se ne miješa u medicinu jer nije liječnik, na što je Dragovan uzvratio da mu ne može dijeliti lekcije. Budući da ni nakon višekratnih upozorenja Dragovan nije prestao s dobacivanjima, predsjedavajući Jarnjak mu je oduzeo riječ i izrekao mu opomenu. Milanka Opačić ustvrdila je da je struka priliku da se izjasni dobila tek naknadno. 'Ta struka se u najvećem dijelu izjasnila protiv ključnih stvari u ovom zakonu', rekla je i upozorila da je prijedlog zakona štetan za broj živorođene djece u Hrvatskoj. 'Tko se ima pravo odreći sve one djece koju možemo dobiti uz postupke medicinski pomognute oplodnje', upitala je.

Raspravu obilježili verbalni sukobi

Samu raspravu obilježilo je često dobacivanje između zastupnika koje je predsjedavajući Ivan Jarnjak više puta smirivao i tražio da se ponašaju sukladno Poslovniku, te na kraju i velik broj odustajanja od rasprave. Pozivajući se na znanstvene pokazatelje, Mirando Mrsić iz SDP-a dodao je da je puno veća uspješnost oplodnje u slučaju kad se zamrznu zameci, a omogućilo bi se, rekao je, obiteljima koje žele više djece da 'mogu imati zamrznute embrije i koristiti ih u svakom sljedećem pokušaju trudnoće'. Na njegovu molbu da se navedu imena stručnjaka koji su pisali zakon, odgovorio mu je državni tajnik Ante Zvonimir Golem rekavši kako je zakon napisalo Ministarstvo, na čelu s ministrom i državnim tajnicima, te pritom demantirao ocjene da je zakon pisala Crkva, rekavši kako ga je pisala znanost.

U svom završnom obraćanju Golem je naglasio kako se novim zakonom štite prava djeteta, te se osigurava kvaliteta i kontrola sustava medicinske oplodnje. 

Ured HBK za obitelj: zakonski prijedlog o medicinskoj oplodnji nedorađen i nedovršen

Ured Hrvatske biskupske konferencije (HBK) za obitelj smatra da je prijedlog zakona o medicinskoj oplodnji, koji je hrvatska vlada danas uputila u saborsku proceduru, nedorađen i nedovršen te da bi na svim njegovim sastavnicama trebalo još dosta raditi. U današnjem priopćenju pod naslovom 'Doprinos raspravi o medicinskoj oplodnji' kaže se da je spomenuti zakonski prijedlog neprihvatljiv po više osnova, a najviše zbog heterologne oplodnje (korištenje spolnih stanica treće osobe).

>> Milinović u Saboru brani novi zakon o umjetnoj oplodnji

Ponovno se iznose i stajališta iz jučerašnje izjave HBK o medicinskoj oplodnji u kojoj se, među ostalim, ističe da 'Učiteljstvo Katoličke crkve stav o medicinskoj oplodnji zasniva na poštivanju triju temeljnih načela: prava na život i tjelesnu cjelovitost, bračnog jedinstva i nerazdvajanja bračnog čina od prokreacije'. Na kraju priopćenja navodi se da se 'želi potaknuti sve one koji će sudjelovati u odlučivanju da ne podlegnu etičkom relativizmu i pluralizmu, već da ostanu dosljedni u poštivanju temeljnih prava, općeljudskih vrjednota i ćudoređa na kojima je izgrađeno hrvatsko društvo'. (Hina)

Slažete li se s predloženim zakonom o umjetnoj oplodnji?

  • Da
  • Ne
  • Zakon je diskriminirajući
  • Treba postaviti neka pravila i ograničenja

Ukupno glasova:

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene