upozorava HALMED
Hitan opoziv lijeka poznate kompanije: S tržišta se povlače sve serije
BJESNI RAT
SAD objavio koji im je cilj rata, Trump kaže da je Iran napravio veliku pogrešku, iranski šef diplomacije ruga se Amerikancima
Srećom, bez ozlijeđenih
VIDEO Iznad velikog dijela Europe eksplodirao meteor, fragmenti završili u Njemačkoj
Na Krbavskom polju na farmi vlasnika iz Splita i veterinar i nadležna veterinarska inspekcija su potvrdili kako je ondje ostalo tek 90-ak krava i 17 junadi te da ih, svakim danom, ima sve manje.
Zbog nedostatka hrane krave ugibaju u agoniji
'Posljednjih se nekoliko dana s farme na ispašu u Krbavsko polje pušta 70-ak krava, koje pokušavaju po kamenjaru pasti travu. No, trava je toliko sitna da nije niti za ovce, a kamoli za goveda, koja više energije potroše tražeći hranu nego što je unesu jedući', doznajemo od Dražena Črnjara iz udruge Glas životinja, koji su javnost odlučili upoznati s ovom tragičnom pričom.
'Kada su goveda došla na farmu, bile su to velike,lijepe, mliječne krave, a sada im se ispod kože naziru kosti i ispada im dlaka. U početku su u registru bile prijavljene kao mliječne krave, a kako su prestale davati mlijeko, zbog loše ili nikakve ishrane, preimenovane su u kategoriju krava za telenje. Sada su toliko slabe da ne mogu niti preživjeti, a kamoli oteliti se. Taj bi slučaj svakako trebalo detaljno istražiti policija', poručuje Črnjar iz Glasa životinja.
Država daje poticaje, a adekvatne kazne ili kontrole nema
Lov farma d.o.o. registrirani je ekoproizvođač u ratarstvu od 2010. godine. Iz udruge Glas životinja se pitaju 'kako jedan ekoproizvođač može tako postupati prema životinjama i zemlji na kojoj žanje svoje ekokulture?', te ističu.
'Možemo samo pretpostaviti što će se tek njima dogoditi. Država daje poticaje, ali ne kontrolira dovoljno što se čini životinjama i prirodi. Na ovome primjeru vidi se da bi se zakon morao mijenjati, jer država nema mogućnosti oduzeti životinje od vlasnika, koji ih zlostavlja ne hraneći ih, već mu može samo slati inspekciju i novčano ga kažnjavati. A kakva je ekonomska situacija, kod nas bi ovakvih slučajeva moglo biti sve više.'
Apel vlasniku i min.poljoprivrede:'Pomozite gladnim životinjama i spriječite ekološku katastrofu!'
' Apeliramo na posjednika tog ispaćenog stada, gospodina Lovru Kolimbatović, da što prije započne s ispravnom i dostatnom ishranom, te liječenjem svih preostalih goveda na farmi, uz obaveznu suradnju s veterinarima. Budući da su dugo gladovale, kravama se mora postepeno povećavati ishrana i, tek kada se malo oporave, mogu im se davati lijekovi i cjepiva. Apeliramo na Ministarstvo poljoprivrede, kao i na udruge uzgajivača simentalskih goveda, da pomognu vlasniku u prikupljanju silaže, sijena i cjepiva.', poručuje im Dražen Črnjar iz udruge Glas životinja.
Na naše upite zasad nema odgovora iz gospićke Veterinarske inspekcije, niti od vlasnika farme, a veterinar iz nadležne Veterinarske stanice Korenica Hrvoje Prpić za Dnevnik.hr je rekao.
'Mogu vam potvrditi da je na toj lokaciji nastupilo veliko uginuće krava, ne bih o broju, još smo na terenu, za sve ostalo vas molim da se obratite Ministarstvu poljoprivrede'
Iz udruge Glas životinja nam kažu kako su veterinar i inspektor dobili na uvid dokumentaciju za 60 uginulih krava, koje je odvezla Agroproteinka, tvrtka koja ih prerađuje u koštano brašno i potom prodaje na strano tržište. Tvrde kako u krugu farme još uvijek leži 20-ak leševa, jer farma nema sredstva za odvoz, iako je to, po zakonu, dužna.Inspekcija nema podatke o još 60 krava koje nedostaju. Pretpostavka je da su uginule, nema lešina, a moguće je da se, nakon povlačenja poplave s Krbavskoga polja, leševi krava pojave na pašnjacima kao prava ekološka bomba, pribojavaju se iz udruge Glas životinja. Iz Ministarstva poljoprivrede očekujemo očitovanje na naš upit o tragediji krava na Krbavskom polju.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook