Temeljem odluke MMF-a o općoj alokaciji specijalnih prava vučenja zemljama članicama, Hrvatska ima mogućnost korištenja 271 milijun SDR-a, a uz to, temeljem drugih odluka MMF-a o posebnoj alokaciji, ima pravo na još oko 32 milijuna SDR-a. To bi ukupno bilo nešto više od 300 milijuna SDR-a što je, po trenutačnom tečaju, protuvrijednost od oko 450 milijuna dolara. Radi se o sredstvima koja su, u našem slučaju, namijenjena isključivo za podmirenje obveza prema inozemnim vjerovnicima, a nikako za 'krpanje' proračuna u domaće potrebe. Ministar financija Ivan Šuker već je najavio da će se ta sredstva alocirati na središnjem depozitarnom računu kod HNB-a i da prihvaćanje tih sredstava ne znači da će ih Hrvatska koristiti. Inače, radi se o 'kriznom aranžmanu' čije prihvaćanje ni u kojem slučaju ne vodi ugovoranju nekakvog stand by aranžmana s MMF-om.
Pročitajte i ovo
sredstva za rad
Strankama milijuni iz državnog proračuna: Objavljeno koliko će tko dobiti
Cijeli svijet bori se protiv krize, Hrvatska dobila pohvale
>> MMF nam šalje 450 milijuna dolara, ali ih nećemo koristiti
Pomoć MMF-a ne pokriva ni trećinu vanjskih obveza koje dolaze na naplatu
Ekonomski analitičar Damir Novotny smatra, očito kao i Vlada, da nema nikakvog razloga da ta sredstva ne prihvatimo jer je to nešto na što imamo pravo. 'Radi se o sredstvima koje je MMF odlučio po vrlo povoljnim uvjetima (s kamatom od 0,3 posto, op.a.) ponuditi svojim članicama koje se bore s krizom i koji, u našem slučaju, služe isključivo održavanju vanjske likvidnosti i stabilnosti tečaja. No, moram odmah istaknuti da taj iznos ne pokriva ni trećinu naših vanjskih obveza koje će dospijeti iduće godine', kaže Novotny te naglašava da u tom svjetlu nama i dalje ostaje baviti se svođenjem domaće proračunske potrošnje u realne mogućnosti prihoda od poreza koje možemo naplatiti. Ta sredstva, kaže Novotny, nikako ne smiju završiti u proračunu, jer nisu namijenjena domaćoj potrošnji. Na isto je odmah po informaciji o pomoći MMF-a upozorio i HNB.
HNB puše na hladno
'HNB, da kažemo, puše na hladno pa je u tom smislu stiglo i to upozorenje', objašnjava Novotny i dodaje kako su neke zemlje, poput BiH ili Ukrajine, dogovorile s MMF-om da se dio tih sredstava koristi i za druge svrhe, no kod nas za tim i nema potrebe te takvih posebnih dogovora nije bilo. 'Naš se proračun puni bolje nego u prva dva kvartala. Mnogo je pomogla i turistička sezona čije bi nas eventualno produljenje na cijeli rujan moglo dovesti na razinu sezona poput 2006. ili 2007., što je u ovim uvjetima vrlo solidno.
Pomoć za dogovorene svrhe
Nama, dakle, ostaje baviti se restrukturiranjem proračunskih rashoda kako ta sredstva, kako je najavio Šuker, ni ne bi koristili. A o bilo kojoj drugoj namjeri trošenja tih sredstava ne smijemo ni misliti, smatra Luka Brkić. 'Postoje, da tako kažem, alkemijska sredstva pomoću kojih bi ta sredstva mogla završiti u proračunu. No, to bi bilo loše ne samo u smislu naše financijske politike, nego bi sigurno dovelo do sukoba s MMF-om, a time bi se dugoročno negativno odrazilo i na našu reputaciju u vezi ozbiljnosti vođenja financija. No, to se, vjerujem, u ovom slučaju neće dogoditi', kaže Brkić.