Europa traži obračun s korupcijom na najvišoj razini, a to je čini se specifičnost hrvatskog puta u EU. U ekskluzivnom intervjuu za Dnevnik Nove TV veleposlanik Unije Paul Vandoren otkrio je kako je došlo do toga da jedino u našem slučaju Europa traži da lete glave.
Pročitajte i ovo
"Ide sve nagore"
Vodeći stručnjak za javnu nabavu: "Žalbeni postupak poskupio je 100 puta i nitko ne nadgleda natječaje"
VIŠE SREĆE OVAJ PUT
Nakon što su im uhitili gradonačelnika, ovaj najmlađi hrvatski grad sutra bira novog
>> Kosor: Ovo je najbolje izvješće ikada
Europska unija od Hrvatske traži procesuiranje korupcije među političkim elitama. Riječ je o neobičnom zahtjevu, nikad dosad postavljenom primjerice u Italiji ili bilo kojoj drugoj zemlji članici. Stoga je neizbježno bilo pitanje: ima li europska unija možda dokaze kada takvo što suvereno traži.
'U izvješću je jasno da je stajalište Europske unije kako se s korupcijom treba boriti na svim razinama, ali je istodobno navedeno da bi bilo korisno kada bi se istražile osobe na visokim položajima. Tada ovisi o rezultatima kamo će istraga odvesti', poručio je Vandoren.
'Mora se poštovati trodioba vlasti'
Na upit ima li Europska unija veze s progonom ili izostankom progona nekih osoba, Vandoren je odgovorio da ne. 'Dopustite da naglasim kako je veoma važno da se trodioba vlasti u zemlji potpuno poštuje', dodao je.
Borba protiv korupcije jedan je od ključnih zahtjeva za ispunjenje mjerila iz poglavlja 23. Pravosuđe i temeljna prava. Europska komisija na proljeće će ponovno ocijeniti napredak u tom poglavlju. 'Hrvatska je na pravom putu, na dobrom putu i radujemo se dobivanju dodatnih informacija oko ispunjenja mjerila koja su postavljena u poglavlju 23. Nadamo se prije nego što Komisija na proljeće predstavi izvješće', rekao je Vandoren.
Vlada je prije dva tjedna brodogradilištu 3. maj dala jamstva za gradnju četiriju brodova. Stajalište Europske komisije prema državnim intervencijama u brodogradnju je jasno: ne dolaze u obzir.
Europska unija zadovoljna je poboljšanjem odnosa Hrvatske i susjednih zemalja
'Dodatne informacije o 3. maju moraju biti osigurane kako bi se omogućilo prvo hrvatskim tijelima za zaštitu tržišnog natjecanja da ocijene hoće li ti planovi restrukturiranja biti prihvatljivi. Drugim riječima, hoće li biti u skladu s postojećim zakonima o državnoj pomoći. Nakon toga Europska komisija morat će postaviti slično pitanje, jesu li ti planovi restrukturiranja u skladu s pravilima Europske unije o državnoj pomoći', pojasnio je šef delegacije Europske unije u Hrvatskoj.
Još uvijek bez točnog datuma
Veleposlanik je izrazio potporu vladinim mjerama za suzbijanje ekonomske krize. Naglasio je kako je važno da se one potpuno provedu. Zadovoljan je i poboljšanjem odnosa Hrvatske i susjednih zemalja. 'Sa Slovenijom postignut je dogovor oko dva teška pitanja. Dvoje čelnika pronašlo je način da se riješe, a da ti problemi ne blokiraju daljnji napredak u pregovorima. Zatim, ponovno približavanje između Hrvatske i Srbije je veoma važno. Snažno to pozdravljamo', tvrdi Vandoren.
U vjerojatno posljednjem izvješću o napretku, Hrvatskoj nije određen datum okončanja pregovora. Veleposlanik Vandoren o datumu ne želi nagađati. Ipak se nada da je ovo jedino izvješće koje je predstavio hrvatskoj javnosti.