Obavijesti Video Pretražite Navigacija
BiH nije suglasna

'Slabi izgledi za ratificiranje graničnog sporazuma s Hrvatskom'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ugovor o granici između Hrvatske i BiH što su ga 1999. godine potpisali predsjednici Franjo Tuđman i Alija Izetbegović teško će stupiti na snagu čak i ako ga Hrvatski sabor uskoro ratificira.

Među političkim strankama u parlamentu BiH nema suglasnosti potrebne za  prihvaćanje ratifikacije graničnog sporazuma, prenijele su u petak banjalučke 'Nezavisne novine'.

Pročitajte i ovo Davor Božinović Na državnoj granici Božinović obišao granicu i poslao poruku: "Možda bi htjeli žice, drugi bi htjeli da sve puštamo pa bi ovdje bile rijeke migranata" Davor Božinović Manji broj ilegalnih prijelaza Božinović najavio kupnju skupocjenih helikoptera: "Smanjit ćemo pritisak na Hrvatsku granicu i EU"

Ovom listu je potvrđeno kako niti jedan od klubova stranaka koje imaju zastupnike u Zastupničkom domu parlamenta BiH do sada nije razmatrao prijedlog ratifikacije ugovora Tuđman-Izetbegović.

>> Dodik: Zaustavit ću ratifikaciju sporazuma Tuđman-Izetbegović!

Iz kluba zastupnika Socijaldemokratske partije BiH (SDP) rečeno je kako će u toj stranci konačan sud o prihvatljivosti ugovora donijeti kada se okončaju započeti pregovori o prijepornim pitanjima. 'Samo razgraničenje nije diskutabilno, no diskutabilni su luka Ploče i Neumski zaljev. Dok ne vidimo čitav ugovor i čitav dogovor ne možemo ništa reći', izjavio je SDP-ov zastupnik Mirza Kušljugić.

Za Stranku demokratske akcije (SDA) također je bitno da se prije ratifikacije rješe pitanja o kojima se trenutačno raspravlja. 'Ukoliko državi BiH pripadnu Veliki i Mali Škoj i bude osiguran pristup luci Ploče...mi ćemo glasovati za sporazum', izjavio je Šemsudin Mehmedović, zamjenik šefa kluba zastupnika SDA.

>> Kosor: Izgleda da je premijer unaprijed odustao od ratifikacije sporazuma Tuđman-Izetbegović

U Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik, ugovor iz 1999. godine drže neprihvatljivim i poručuju kako za njega u sadašnjem obliku neće glasovati. U toj stranci drže problematičnim rješenje granice predviđeno na rijeci Uni kod Kostajnice, ali i kod Dubice.

'Potrebno je postići dogovor koji neće ići na štetu građana Republike Srpske u općinama Kostajnica i Dubica', objasnio je stajalište svoje stranke njen zastupnik Lazar Prodanović.

Srpska demokratska stranka (SDS) o ugovoru iz 1999. godine još nije zauzela konačno stajalište, a njen predsjednik Mladen Bosić je kazao kako će se o tome odlučivati kada ovo pitanje dođe na dnevni red parlamenta.

>> HDZ: 'Ako je pogriješio Tuđman, ne moramo i mi učiniti isto'

U HDZ-u BiH pak smatraju kako uopće nema razloga žuriti s ratificiranjem ugovora o granici s Hrvatskom. "Mislim da to nije nešto što je hitno. Čak vjerujem da će proteći dosta vremena do stavljanja sporazuma u parlamentarnu proceduru", izjavio je Mato Franjičević, šeg kluba zastupnika HDZ BiH u Zastupničkom domu parlamenta BiH.

Kasim Trnka, profesor ustavnog prava i nekadašnji veleposlanik BiH u Hrvatskoj ocijenio je kako bi prije konačne odluke o prihvaćanju sporazuma Tuđman-Izetbegović valjalo još jednom temeljito pregledati graničnu crtu koju su utvrdile stručne skupine dvije zemlje.

>> Josipović: Sporazum ne može vječno stajati ni na nebu ni na zemlji!

'Očevidno još ima otvorenih pitanja, najprije stoga što Hrvatska postavlja pitanje škojeva a zatim i stoga što je Hrvatska dobila petnaest hektara zemljišta BiH na šta skreće pozornost i sam premijer Zoran Milanović. Ni RS nije zadovoljna razgraničenjem kod Kostajnice pa će to pitanje sigurno biti postavljeno kada dođe do ratifikacije u parlamentu BiH', zaključio je Trnka.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene