Ono što je sigurno, jest da su sindikati svoju poziciju u pregovorima ojačali sakupljenim potpisima na referendumu i dok još uvijek traje rasprava (trenutno u Saboru) o tome treba li ga i provesti. Ipak, zbog najave Vlade kako će penalizacija prijevremenog odlaska u mirovinu biti čak 20,4 posto manja mirovina, mnogi su odlučili spasiti što se spasiti da.
Pročitajte i ovo
Objavio HZMO
Važna vijest za umirovljenike: Evo kada stiže uplata na račune
Brutalne mjere
Zakon za potpunu kontrolu nad ženama: Zabranili ženske glasove u javnim prostorima, ne smiju koristiti kozmetiku i parfeme...
>> Sindikati traže generalno pospremanje mirovinskog sustava
>> Kosor: Od zakona se ne odustaje, samo ga 'modificiramo'
Sama premijerka Jadranka Kosor u Saboru je jučer poručila kako je postignut dogovor s predstavnicima sindikata da se ublaži tempo, ali da se zakon mora donijeti. Nas je zanimalo što su to točno sindikati dogovorili s Vladom.
Još se treba utvrditi i prijedlog o penalizaciji prijevremenih umirovljenja, koji će isto tako biti predmet kompromisa Vlade i sindikata.
Pospremanje mirovinskog sustava
'Prije nego li se taj sporazum do kraja napravi, postigli smo dogovor da ne idemo u javnost s detaljima. Radi se zapravo o širem pospremanju mirovinskog sustava u roku od šest do sedam mjeseci', rekao nam je Krešimir Sever, predsjednik nezavisnih sindikata Hrvatske.
Dva su razloga zbog kojih sindikati još ne žele detaljno govoriti o sporazumu s Vladom, ističe Sever, odnosno prije toga treba napraviti dva koraka prema ispunjenju sporazuma. Prvi korak, koji je već napravljen, jest Vladino skidanje prijedloga Zakona o mirovinskom osiguranju iz hitne procedure u Saboru te njegovo stavljanje u normalnu proceduru od dva čitanja, pojasnio je Sever.
Proces usporen
'Time se rok primjene Zakona pomaknuo s 1. listopada na zasad neodređen datum', dodaje Sever. Upitali smo ga i oko izjednačavanja starosne dobi žena prilikom odlaska u regularnu mirovinu, koji je Vlada htjela da se provede do 2020. godine, po principu da se žene svakom godinom, za šest mjeseci približe muškarcima po starosnoj dobi potrebnoj za odlazak u redovnu mirovinu.
'Taj proces smo usporili i on sada iznosi tri mjeseca za svaku godinu i efektivno je produžen do 2030. godine', rekao je Sever. Još se treba utvrditi i prijedlog o penalizaciji prijevremenih umirovljenja, koji će isto tako biti predmet kompromisa Vlade i sindikata.
Sindikati na Iblerovom trgu
U središnjici SDP-a na Iblerovu trgu, u Zagrebu, u tijeku su razgovori vodstva SDP-a i čelnika sindikalnih središnjica o, kako je najavljeno, 'stvaranju uvjeta za održivu proizvodnju i zapošljavanje, uz istodobno jačanje socijalne sigurnosti i pravednog vrednovanja rada'.
Također će se 'razmijeniti stavovi i mišljenja o najavljenoj reviziji radnog i socijalnog zakonodavstva'. Uoči sastanka koji je počeo u 11 sati, predsjednik Hrvatske udruge sindikata (HUS) Ozren Matijašević izjavio je kako će se sindikati odazvati na razgovore svakoj političkoj stranci te da današnji sastanak s vodstvom SDP-a ne znači političku opredijeljenost sindikata.
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever rekao je kako NHS neće potpisivati nikakve sporazume o partnerstvu s političkim strankama, ali da su uvijek otvoreni za razgovor sa svima. Napomenuo je kako je vidljivo da se s približavanjem izbora političke stranke približavaju radnicima. Nakon sastanka očekuje se da će čelnici SDP-a i sindikata dati izjave za medije. (B.V./Hina)