Sastanak s veleposlanicima zemalja EU premijerka Kosor je opisala odličnim. 'Mi smo svoj odradili, ali i dalje nastavljamo raditi', kazala je Kosor dodajući da je kraj lipnja idealan za zaključenje pregovora za ulazak u Europsku uniju te je i ovu prigodu iskoristila kako bi podsjetila na sve što je njena Vlada dosad napravila.
Pročitajte i ovo
Nezavisna kandidatkinja
Selak Raspudić zalaže se za veće predsjedničke ovlasti: "Hrvatskoj treba proaktivna predsjednica"
Drugi mandat
Zoran Milanović objavio predizborni slogan
Premijerka je rekla da se vlada ne opterećuje time kada će EK odgovoriti na izvješće, ali je istaknula da će svibanj biti mjesec u kojem će se puno raditi, a lipanj ući u povijest. 'Nismo opterećeni koji ćemo dan dobiti ovu ili onu vijest...Pred nama je zatvaranje preostalih poglavlja i potpuno neopterećeni nastavljamo raditi', rekla je predsjednica vlade.
No, u saborskim hodnicima ne dijele premijerkine ocjene o sastanku s veleposlanicima. Iako Vlada o tijeku pregovora s EU preko pregovarača redovito izvještava saborski Nacionalni odbor za praćenje pregovora, preko kojega su im te informacije dostupne, i zastupnici HDZ-a, i njihovi partneri i oporbeni čelnici kažu kako nisu upoznati sa sadržajem Izvješća. Predsjednik SDP-a i šef oporbe Zoran Milanović izjavio je da ne zna što stoji u Izvješću te da je s njegovim sadržajem prvo trebala biti upoznata hrvatska javnost. Ocijenio je da nije normalno da o tome više doznaju prvo veleposlanici, koji bi to ionako za 2 sata doznali vrlo brzo preko Bruxellesa. 'Ali mnogo toga nije normalno u Hrvatskoj koju vodi HDZ', rekao je Milanović.
Vlada RH je na svojim stranicama tijekom dana objavila samo dio Izvješća o Poglavlju 23. U Bruxelles, međutim, poslano je čitavo izvješće.
Josip Friščić, predsjednik HSS-a, koalicijskog partnera HDZ-a, također je rekao kako nije upoznat sa sadržajem Izvješća. Smatra kako nije normalno da su s detaljima prije upoznati veleposlanici nego zastupnici. 'Nije u pitanju samo ovo poglavlje. Jedna je stvar rada u Nacionalnom odboru, gdje je zamišljeno da svaka parlamentarna stranka preko svog predstavnika dođe do određenih spoznaja u trenutku zatvaranja određenog poglavlja, ali generalno nije odrađeno dosta, jer treba ljudima objasniti u svakom poglavlju ono što ih interesira', rekao je Friščić naglasivši kako se u suprotnome potcjenjuje javnost.
Da ne zna što se u Izviješću navodi, izjavio je i HDZ-ov zastupnik Boris Kunst.
>> Veleposlanici važniji od javnosti: Kosor diplomatima prezentira izvješće
Izvješće o Poglavlju 23 zapisano je na sto stranica i jučer je proslijeđeno u Bruxelles. Izvješće je usvojeno u sklopu pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, u svrhu ispunjavanja obveza iz pregovora navedenom Poglavlju, utvrđenim u Zajedničkom stajalištu Europske unije za poglavlje pregovora pravne stečevine 23. 'Pravosuđe i temeljna prava', od 25. lipnja 2010. i Pregovaračkom stajalištu Republike Hrvatske za poglavlje pregovora pravne stečevine 23. 'Pravosuđe i temeljna prava', od 19. veljače 2010. godine.
Izvješće koje je objavila Vlada možete pročitati na naošoj stranici u priloženom dokumentu.
Izvješće Vlade o Poglavlju 23.