Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Projekt zainteresirao javnost

PČELAMA protiv mina!

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ubuduće bi pčele mogle pomagati pirotehničarima na njihovu zadatku u razminiranju. Projekt je izazvao interes javnosti ne samo u RH, već i diljem svijeta. Kako to pčele rade demonstrirali su stručnjaci na vojnom poligonu Cerovac kraj Karlovca.

Do sada su to radili strojevi, ljudi i psi. A uskoro bi mogle i pčele. Teoriju staru nekoliko godina, znanstvenici su prihvatili objeručke.

Pročitajte i ovo Očekuje se dobra predsezona Za Uskrs se očekuje više od 100 tisuća dolazaka Očekuje se dobra predsezona: Broj rezervacija premašuje rekordnu 2019. Ilustracija zaostajemo za prosjekom Objavljeni su podaci o BDP-u, izjednačeni smo s Mađarskom i na začelju smo EU-a

'Gledajte to je mali milijun senzora koji mogu ići na veliku površinu', objašnjava prof.dr.sc. Milan Bajić, koordinar projekta. 

Ti bi senzori na 664 četvornih kilometra minski sumnjivog područja u RH uskoro, osim peluda, mogle tražiti mine!

'One se mogu trenirati u vrlo kratkom vremenu i mogu dati rezultate koje su u nekim slučajevima iznenađujući', kaže Tomislav Ban, pomoćnik ravnatelja HCR-a.

Evo kako funkcionira metoda, u ovoj košnici nalaze se i papirnate vrećice s eksplozivnim prahom. Pčele se naviknu na taj miris i nakon što izađu, isti traže i u prirodi!

>> Nacionalni park Krka očišćen od mina

Trener pčela, profesor je s Agronomskog fakulteta, Nikola Kezić. 'Dokazali smo prošle godine da one mogu prepoznati taj miris i da to mogu povezati s izvorom hrane', objašnjava prof.dr.Nikola Kezić, voditelj tima za istraživanje pčela. Nakon treninga, pčele se puštaju. 

Njihovo kretanje tada prati tim profesora Bajića. 'U pravilu je pčela toplija od trave i na temelju toga se otkriva. I ovaj tu cepelin on nosi senzor, termovizijsku kameru i računalo, kaže prof.dr.sc. Milan Bajić, koordinar projekta.

Ta oprema locira gdje se pčele roje! A gdje se roje, tamo postoji mogućnost da se nalazi i ekslpozivna naprava. Projekt vrijedan 14,9 milijuna eura trajat će 4 godine. U njemu sudjeluje 26 istraživačkih cenatara iz 11 zemalja.

Pčele pritom ostaju žive i zdrave. Posljedica na njihovo zdravlje nema, kao ni na kvalitetu meda, a pomoć bi mogla, tvrde znanstvenici biti golema.  

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene