Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Završena rasprava o rebalansu

Oporba: 'Najlakše je teret prebaciti na dječja pleća'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Hrvatski sabor završio je raspravu o rebalansu državnog proračuna u kojoj su SDP-ovci ustvrdili kako se iz njega ne vidi koji su ciljevi ekonomske politike Vlade te da se ukidanjem besplatnih udžbenika udara na najosjetljiviji dio stanovništva, dok je ministar financija Ivan Šuker odgovorio da je u proteklih pet godina proračun u prosvjeti povećan za oko 60 posto.

'Mene zanima koliko Vlada ima za cilj očuvati radnih mjesta do kraja godine, koliko će biti otvorenih novih radnih mjesta u Hrvatskoj? Zanima me koji je cilj Vlade da bude prosječna plaća u Hrvatskoj na kraju godine', kazao je Zvonimir Mršić (SDP) upozorivši kako, suprotno tome, imamo situaciju da se ljudi pitaju da li da uopće idu na godišnji jer ne znaju hoće li, kad se vrate, dobiti plaću, kolika će ona biti i hoće li zadržati radno mjesto.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Oporba složno protiv prijedloga rebalansa 'Ovo je debalans i debakl' Slika nije dostupna Sabor: Rasprava o rebalansu proračuna

Njegovi stranački kolege Ingrid Antičević-Marinović i Arsen Bauk smatraju da Vlada posljednjim rebalansom 'udara na nemoćne i najslabije'. 'Od potrebnih 14 milijardi kuna srezali ste 780 milijuna, a najveći teret tog rezanja ide, pogledajte snažne i odlučne vlasti, na dječja pleća, na školarce kojima se ukidaju besplatni udžbenici i prijevoz. Zaista treba vam čestitati na odlučnosti i hrabrosti', rekla je Antičević-Marinović.

'Na istoj strukturi u Vladi nije moguće promijeniti politiku'

SDP-ovac Josip Leko drži da se od sadašnje vlade ne može očekivati promjena koncepta ekonomskog razvitka jer je ona, kako je rekao, Vlada kontinuiteta koja zadržala koncept prijašnje Vlade. 'Na istoj strukturi u Vladi i u HDZ-u nije moguće promijeniti politiku', smatra. Leko drži da je Vlada, skresavši u kratkom roku u školstvu i obrazovanju preko milijun kuna, 'odrezala budućnost hrvatskom društvu'. Stoga ocjenjuje da Vlada ne ulijeva povjerenje 'da zna rasporediti teret krize na društveno pravedan način'.

'Vrijeme je da građanima pokažemo da živimo iznad svojih mogućnosti'

Da Vlada 'udara na najsiromašnije', smatra i Slavko Linić (SDP) koji neophodnom drži promjenu takve politike. Smatra da treba 'više opteretiti one koji žive od imovine, od kapitala, bogatiji sloj građana. Ustvrdio je da vladajući ne žele napraviti tu preraspodjelu'. Dragan Kovačević (HDZ) drži da je današnja rasprava dobar prilog izradi idućeg rebalansa kojeg je Vlada najavila za kraj mjeseca, a koji bi, kako je rekao, trebao dati jasan odgovor fiskalne politike države na aktualnu gospodarsku krizu. 'Možda je ovo pravi trenutak, možda je nakon ostavke premijera Sanadera i promjena na čelu Vlade stvorena dovoljna kritična masa u javnosti da Vlada konačno presiječe gordijski čvor i građanima jasno kaže da već godinama živimo iznad svojih mogućnosti i da smo već previše novca posudili od budućih generacija', rekao je Kovačević koji drži da bi bilo kakvo odgađanje 'bolnih rezova' bio dodatan pritisak na gospodarstvo i vjerojatno bi vodilo u novo zaduživanje.

Ministar financija Ivan Šuker u završnom je obraćanju naglasio kako je rasprava na trenutke bila žučna te ustvrdio kako 'kad nema argumenta padaju teške riječi'. 'No, to je dio našeg političkog folklora', rekao je ministar.

Podsjetio je da je prije pet godina proračun prosvjete bio sedam milijardi kuna, a da je danas 12 milijardi, što je povećanje od 60 posto. 'Tada se sve moglo napraviti, a danas ništa. Istina nije crna ni bijela. Ja ipak mislim da je istina negdje u sredini', rekao je. Za skoro 10-ak puta povećana su i sredstva HBOR-a, dodao je, a poduzetnici su kreditirani uz, kako je rakao, povoljne kamate od svega dva do četiri posto. 'Stoga ne možemo reći da nema ulaganja u gospodarstvo', naglasio je i zaključio da 'svatko ima pravo na svoje mišljenje, međutim brojke su takve kakve jesu'.

O rebalansu će se glasovati u petak na izvanrednoj sjednici.

Sabor sutra o paketu zakona za uštedu proračunskog novca

Hrvatski sabor sutrašnju sjednicu započet će raspravom o paketu zakonskih prijedloga Vlade kojima se želi osigurati dodatnu uštedu proračunskog novca. Vlada tako predlaže zakon o smanjenju mirovina određenih prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika, konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, izmjene i dopune Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi te izmjene Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu.

Izmjenama zakona o udžbenicima te o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama odustaje se od besplatnih udžbenika i prijevoza za učenike osnovnih i srednjih škola, ali i ostavlja mogućnost da Vlada, sukladno raspoloživim sredstvima, intervenira za socijalno ugrožene skupine.

>> 'Ovo je debalans i debakl'

Sabor sutra o paketu zakona za uštedu proračunskog novca

Prijedlogom zakona o smanjenju mirovina određenih prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru Vlada predlaže smanjenje dužnosničkih mirovina za 10 posto i to već za srpanjske mirovine koje se isplaćuju u kolovozu.

U drugo čitanje upućen je prijedlog izmjena Zakona o pravima i dužnostima zastupnika kojima se pooštravaju uvjeti za saborsku mirovinu - umjesto dvije godine, uvjet je najmanje četiri godine zastupničke dužnosti. U te se godine neće uračunavati mirovanje zastupničkog mandata, kako bi, po riječima premijerke Jadranke Kosor, pravo ostvarili samo oni koji su doista obavljali zastupničku dužnost četiri godine. Povećava se i duljina ukupnog staža (s 20 na 25 godina) i starosna granica (muškaraca na 60, žena na 55 godina). (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene