Prema najnovijem izvješću Nacionalnog vijeća za konkurentnost, prošle godine pali smo sa 61. na 72. mjesto, a ove godine spustili smo se za još pet mjesta niže. Ispred nas, od konkurentskih zemlja, nalaze s Slovenija Bugarska, Crna Gora i Rumunjska, dok se iza nas još uvijek nalaze Albanija, BiH, Srbija i Grčka. Prvo mjesto i dalje suvereno drži Švicarska, dok su SAD sa drugog pale na četvrto mjesto.
Pročitajte i ovo
Želi platiti i porez!
Naslijedila 25 milijuna eura pa ih odlučila razdijeliti: "Moć i bogatstvo nisam ničime zaradila"
Nema mogućnosti veta
Nastavak izolacije Rusije: Sjednica Opće skupštine UN-a o ruskoj invaziji na Ukrajinu i humanitarnoj pomoći
>> Istraživanje IMD-a: Hrvatska je na dnu konkurentnosti
'Rezultati su loši i dalje smo kliznuli za 5 mjesta. Prošle godine doživjeli smo pad od 11 mjesta, dakle nastavljamo taj trend i mislimo, ne samo ja i kolegice i kolege članovi Nacionalnog vijeća za konkurentnost, nego svi koje smo anketirali i koji su uključeni u ovaj proces, da možemo i trebamo bolje. Mislimo zajednički da je stvarno krajnje vrijeme da utvrdimo smjer nacionalnog razvoja', istaknuo je Ivica Mudrinić, predsjednik NVK-a.
Postići konsenzus za nacionalni razvoj
Mudrinić je istaknuo kako je cilj Vijeća već ranije ove jeseni postići konsenzus i da sve stranke u Saboru i svi ključni čimbenici u društvu podupru povelju, podupru ideju i viziju nacionalnog razvoja, kojeg je Vijeće nazvalo 'Povelja za razvoj gospodarstva 2025.'
Svjetski gospodarski forum obuhvaća 139 zemalja u kojima se mjeri konkurentnost, a Hrvatska je u taj proces uključena od 2002. godine. U Hrvatskoj je anketirano 98 poduzeća, a anketa je rađena tijekom proljeća ove godine, rekao je Mudrinić. Pokušao je i objasniti uzroke toliko lošeg položaja Hrvatske na ljestvici. 'To nije zbog recesije, to nije zbog ovih recesijskih pritisaka, razlozi su naši interni, razlozi su politikama koje provodimo i u nedostatku jasne strategije u nekoliko područja', zaključio je Mudrinić.
Malo pozitivnog, puno negativnog
Područja gospodarstva u kojima je Hrvatska visoko rangirana i koja odudaraju od ostatka loše slike su relativna makroekonomska stabilnost i visoko obrazovanje. Rezultati isto tako pokazuju kako je Hrvatska nekonkurentna kad je u pitanju dolazak stranog kapitala, koji je kod nas na vrlo niskoj razini, zbog navedenih razloga, naglasio je Mudrinić.
Najneučinkovitija područja su nam niska učinkovitost javne uprave, porezne stope, porezna regulativa i korupcija, koja nam je s drugog mjesta pala na četvrto. Ukoliko ne nađemo načina kako da smanjimo nezaposlenost i pronađemo način kako da se poslodavcu omogući dodatno zapošljavanje ljudi, teško ćemo naprijed, smatra Mudrinić.