Sve je spremno za proslavu, dan u godini kad su oči Hrvatske uprte u Knin. Ostatak godine, grad je sinonim za nezaposlenost. No je li sve tako crno?
Pročitajte i ovo
Važne odluke
Vlada raspodijelila milijune eura bolnicama i poljoprivrednicima, a bit će i potpora za mlade
Porezna reforma
Oni neće morati plaćati porez na nekretnine, a došlo je i do još jedne velike izmjene
Mihajlo Kragulj vratio se u rodni grad odmah nakon Oluje, a posljednjih deset godina vodi udrugu mladih HUK. Kroz njihove je programe u tom vremenu prošlo više tisuća mladih. 'Prema popisu stanovništva iz 2004. 44 posto stanovništva je mlađe od trideset godina', rekao je Kragulj.
Josip Kaić i Jelena Orlović su među njima. Studenti mladog kninskog veleučilišta, svoju budućnost vide u Kninu. 'Zato što je ovo lijep grad. Ja sam rođena ovdje, a i meni, ja sam doseljenik', rekli su Josip i Jelena.
>> Kosor: Ponos i hrabrost branitelja nikada neće biti zaboravljeni
Oboje imaju još godinu dana do prvostupničke diplome. 'Bilo bi odlično kad bi se moglo nastaviti još dvije godine do diplomskog', kažu Josipa i Jelena. 'Grad prije svega gradi svoju budućnost na znanju i na mladima', rekao je Marko Jelić, dekan Veleučilišta Marko Marulić u Kninu.
Veleučilište Marka Marulića u prvih pet godina izrodilo je 100 diplomanata prvostupnika. Mnogima koji nisu u mogućnosti studirati izvan Knina, veleučilište u gradu je omogućilo da se školuju. 'Situacija je bolja, i to značajno bolja, ali naravno ne onoliko koliko bismo željeli. Mi moramo svi zajedno raditi na tome, i naravno država, koja mora više ulagati u ovakve sredine', rekao je Jelić.
'Jako je teško naći posao, jer posla ovdje nema', kaže Kragulj. 'Fali nam kazališnih predstava, bude ih ali nedovoljno', rekli su Josip i Jelena. U recesijskog godini svugdje je teško, znaju to mladi Kninjani. No ostaju ovdje jer smatraju kako njihov grad ima kapaciteta za više.