'Europska komisija je objavila proljetne projekcije za EU uz blagu korekciju gospodarske aktivnosti za 0,2 postotna boda. Hrvatska je u skupini zemalja kojoj je korigirana projekcija gospodarskog rasta na niže sa 2,1 na 1,8 posto. Treba reći da su projekcija za ovu godinu uzete sa zadnjim danom, 22. travnja, što znači da nije uzet u obzir plan reformi i konvergencije koji je Hrvatska poslala EU.
Pročitajte i ovo
prijavili je Zeleni
Europska komisija se oglasila na optužbe vezane za Dubravku Šuicu
Pod žestokom paljbom
Pljušte kritike nakon što je njemački medij prozvao Dubravku Šuicu: "To je tipični HDZ-ovski potez"
Ipak, fiskalne projekcije EK su dobre što znači da je Hrvatska vratila povjerenje svoje fiskalne statistike. Projekcija deficita EK je ista kao i Vladina. Kad je riječ o javnom dugu, nije uzeta u obzir aktivnost Vlade, a to je aktivacija državne imovine', kazao je Marić.
Poručio je da je zadovoljan prognozom EK jer je 'korekcija blaga'. Kazao je da će i dalje raditi na slanju jakih i jasnih poruka.
'Budnim po noći me drže kamate koje plaćamo – 3,6 posto BDP-a godišnje. Za ovu godinu naše projekcije kompatibilne su s projekcijama EU. Zadatak je da se proračun izvrši u zadanim okvirima', poručio je Marić.
'Kod svih projekcija naznačili smo i negativne rizike, što je sada i apostrofirano od stane EK, a to je da postoje i domaći rizici – kod programa i plana reformi koje planiramo provesti - te okolnosti na domaćem planu. Prvo tromjesečje ide u korist pozitivnim rizicima – industrijska proizvodnja rasla je 7 posto, trgovina na malo 3,3 posto – sve su to pokazatelji da idemo u dobrom smjeru. Za ovu godinu treba uzeti u obzir i turističku sezonu i tu još jače trebamo prionuti poslu', kazao je ministar.
Kad je riječ o najavi prodaje državne imovine od 200 milijuna eura, a ne zna se što ni kada, ministar je odgovorio kako se spekulira s imenima tvrtki, ali da se svi možemo složiti da postoji iznos državne imovine koji nije u upotrebi.
'Želimo stvoriti dodatnu vrijednost i nova radna mjesta, a ne samo krpati proračunske rupe', poručio je. O tome u kojim će tvrtkama država prodavati svoje udjele nije želio govoriti.
Na novinarsko pitanje je li Vlada pronašla rješenje za građane koji imaju financijske probleme, Marić je odgovorio:
'Nemamo sada još konkretna rješenja, na tome radimo. Dajte nam još malo vremena. To je jedan realan problem, no o tome treba kroz javnu diskusiju otvoriti neke teme', zaključio je ministar.
EK snizila procjenu rasta
Ministar financija Zdravko Marić prokomentirat će u Vladi ekonomske prognoze koje je Europska komisija danas dala za Hrvatsku.
EK je snizila procjenu rasta hrvatskog gospodarstva u ovoj godini na 1,8 posto, a glavni razlog za to su loši rezultati u zadnjem kvartalu prošle godine. Komisija je u zimskim ekonomskim prognozama procjenjivala hrvatski rast u ovoj godini na 2,1 posto. U EK navode kako je pad BDP-a u četvrtom kvartalu od 0,5 posto (na tromjesečnoj razini) oslabio zamah za rast u 2016. godini.
Procjena EK nešto je slabija od očekivanja Vlade premijera Tihomira Oreškovića koja je u ovogodišnjem proračunu projicirala rast BDP-a od 2 posto. Za razliku od Vlade koja očekuje stabilizaciju javnog duga na 86,8 posto BDP-a, Komisija je procijenila da će dug ove godine još rasti na 87,6 posto BDP-a.
Kad je riječ o deficitu, prognoze EK i Vlade se poklapaju na 2,7 posto BDP-a.