Prijedlog zakona o tržištu nafte i naftnih derivata u četvrtak je u Saboru naišao na potporu vladajućih i otpor oporbenih zastupnika, koji se ne mogu složiti oko toga hoće li nova pravila pojeftiniti ili poskupjeti naftne derivate.
Pročitajte i ovo
PA TI BUDI EUROSKEPTIK
Hrvatska u plusu oko uplata i isplata iz EU proračuna i to za 16 milijardi eura
Od nacionalnog značaja!
Bizarna rasprava u Saboru: "I neke HDZ-ove zastupnice imaju crveno na sebi, možda i u nekim skrivenim dijelovima..."
Prijedlog je obrazložio zamjenik ministra gospodarstva Alen Leverić istaknuvši da je otvaranje tržišta naftnih derivata stvorilo uvjete za ukidanje pravilnika o utvrđivanju najviše maloprodajne cijene naftnih derivata i ukapljenog plina i slobodno formiranje cijena derivata.
'Pri tome se očekuju dugoročni pozitivni učinci, poput povećanje investicija u maloprodajne lance', rekao je Leverić dodavši kako je zakon predvidio mehanizme za slučajeve izvanrednih poremećaja na tržištu i pojačani nadzor nad obaveznim zalihama nafte i naftnih derivata.
Zakon je pozdravio HNS-ov Petar Baranović ocjenivši da je pojava više distributera nafte stvorila pretpostavke za punu liberalizaciju tržišta, 'za što se Hrvatska odavno opredijelila'.
Pozitivne primjere i učinke takvog pristupa možemo vidjeti danas i na formiranje cijene električne energije za krajnje potrošače, pa je za vjerovati da će ta načela slobodnog tržišta funkcionirati i u slučaju naftnih derivata, kazao je Baranović.
'Vlada je pored domaćeg prigrlila stranog operatera'
Replicirao mu je HDSSB-ov Boro Grubišić. 'Niste spomenuli da je Vlada prva dala primjer i prešla na slovenskog distributera električne energije. Pored našeg domaćeg HEP-a, prigrlila je stranog operatera električne energije što ne mislim da je dobro', rekao je Grubišić.
Baranović, međutim, ne dijeli njegovo mišljenje. 'Vlada je tim postupkom zapravo pokazala da je ona prva koja mora poštivati zakone koje je propisala i kada gospodari sredstvima hrvatskih građana bilo bi odista neopravdano da za svog opskrbljivača uzme onoga koji nudi višu cijenu', tumači Baranović.
Uvjeren je kako je Vlada time pokazala 'svjetli primjer i odgojnu mjeru' državnim poduzećima, kojima je dala jasnu poruku da se moraju prilagoditi uvjetima slobodnog tržišta.
'Rađenović očekuje pad cijena derivata'
I Igor Rađenović (SDP) očekuje pad cijene naftnih derivata. Propis koji dodatno liberalizira formiranje cijena proizvođačima u svim zemljama gdje je primijenjen dodatno je osnažio korekciju cijena na dolje i ojačao konkurenciju, ustvrdio je.
'Očekujemo da će tako biti i ovdje. Ukoliko se to zbog 'Hrvatistana', kako kažu neki naši kolege, dogodi nekako drukčije, u što ne vjerujem, zakon Vladi omogućuje da preko noći pravila vrati na staro na 90 dana. Prema tome, straha nema", umiruje Rađenović.
OVAKO će se ubuduće formirati CIJENA goriva
Goran Marić (HDZ) upozorava, međutim, da cijene nafte često ne formira tržište, nego burzovni mešetari, zbog čega variraju i po 70 posto godišnje.
'Tu je važna uloga Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, koja je najvažnija ali i, usuđujem se reći, najlošija agencija u Hrvatskoj. Ona ne radi u interesu Hrvatske jer se cijene ne formiraju na osnovi ponude i potražnje nego na osnovi nečijih potreba, a to nije dobro', tvrdi Marić.
Njegov stranački kolega Đuro Popijač upozorava da Vlada kao jedini argument za ukidanje pravilnika navodi pojavu više trgovaca naftnim derivatima, a bez ijedne druge analize posljedica ili efekata koje će ta promjena izazvati.
Tumači da je pravilnik o utvrđivanju najviše cijene nafte građane i gospodarstvo štitio od ekstremnog rasta cijena naftnih derivata, a upozorava da zakonom nisu propisani mehanizmi po kojima će Vlada moći aktivirati zaštitnu mjeru na razdoblje od 90 dana.
'U prijedlogu piše da se cijene ipak utvrđuju prema nekim pravilima, i to onima kojima se uređuje tržište. Volio bih da predlagatelj pojasni koja su to pravila i gdje su napisana, dogovorena ili objavljena', kazao je Popijač, koji je uvjeren da će predloženi zakon povećati cijene naftnih derivata.
Popijač također upozorava na mogućnost kartelnog određivanja cijena te zaključuje kako 'ostaje za vjerovati da će tvrtke biti odgovorne i da neće biti ekstremnih skokova', ali i da bi najmanje poskupljenje derivata dodatno osiromašilo građane.
Rasprava je prekinuta zbog desetominutne stanke, određene na zahtjev nekoliko klubova, koji se žele očitovati o danas utvrđenom Vladinu prijedlogu novog Zakona o radu.
Laburisti tražili stanku i žestoko se obrušili na ZOR
Zlatko Tušak, zastupnik Laburista u Saboru, zatražio je stanku u zasjedanju kako bi se žestoko obrusio na Vladin prijedlog Zakona o radu.
Podsjetio je kako je prije dva dana bio Dan socijalne pravde koji je proglasio Sabor. Dva dana nakon toga točka dnevnog reda je Zakon o radu. 'To je barbarski čin ove Vlade kojoj su radnici zadnja rupa na svirali', kazao je Tušak.
Rekao je kako je premijer Milanović jučer nekoliko puta pozvao da daju svoje prijedloge. Laburisti predlažu da bez dogovora socijalnih partnera Zakon ne stavlja u proceduru, a Saboru predlažu da se ne stavlja na dnevni red. Sindikati se izjašnjavaju o štrajku.
'To bi bio presedan. 2003 izmjenama ZOR-a uništena su prava radnika, a na početku mandata ove Vlade, Milanović je ovdje govorio nešto sasvim drugo – 'Zakon o radu je duboku društveni dogovor'', rekao je.
'Pozivam Milanovića da ako ovako nastavi neka ne laže građane, neka da ostavku i počne govoriti istinu', zaključio je.
U raspravi je sudjelovao i Ivan Šuker.
'Nakon jučerašnjeg nastupa na aktualcu i ovog danas pitamo se gdje je socijalno partnerstvo i gdje je nestao rad GSV-a. Govorili su da neće mijenjati ZOR', rekao je.
Cijene će se određivati slobodno, a ne temeljem pravilnika
Cijene naftnih derivata u Hrvatskoj određivat će se slobodno, na tržištu, a ne više temeljem pravilnika.
Iz Vlade poručuju kako očekuju da će tržišna konkurencija distributerima stvoriti mogućnosti za veće investicije jer nemaju limit koji ih je držao postojećim pravilnikom.
Zakonom je predviđeno i osnivanje Hrvatske agencije za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata, a određuje se, uz ostalo, i obveza formiranja obveznih i operativnih zaliha naftnih derivata te djelovanje u slučajevima izvanrednog poremećaja opskrbe. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook