Premijerka Jadranka Kosor je na otvaranju sjednice u ime vlade predložila skidanje hitnog postupka sa spomenutog zakonskog prijedloga, a složila se i s prijedlogom Kluba HNS/HSU-a da se oznaka hitnosti skine i s prijedloga izmjena Zakona o posredovanju pri zapošljavanju, koji je usko vezan uz izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju.
>> Sindikalisti dijelili sabornicima 'šalabahtere' o referendumu
IDS-ov zastupnik Damir Kajin kritizirao je vladu jer je tek danas, uoči rasprave o tom zakonskom prijedlogu koja je najavljena za popodne, predložila skidanje hitnosti. 'Vlada je izludila građane, 20 do 30 tisuća ljudi potjerano je u mirovinu. Hitnost postupka mogla se skinuti prije nekoliko mjeseci, a ne se poigravati sa sudbinama ljudi', poručio je Kajin iz zastupničke klupe.
Vlada je, naime, prvotno predlagala da se zakonske izmjene rasprave i izglasaju po hitnom postupku, kako bi na snagu stupile 1. listopada. Tim se izmjenama, među ostalim, predlaže da se dob za odlazak u starosnu mirovinu za žene i muškarce izjednači u idućih 10 godina, a onima koji idu u prijevremenu starosnu mirovinu za svaku godinu ranijeg odlaska mirovina bi se umanjivala za 4,08 posto, ili za pet godina maksimalno za 20,4 posto.
Na otvaranju sjednice zastupnici su utvrdili dnevni red, na kojemu je, uključujući i jutros dopunjene, ukupno 70-ak dočaka.
Sabor je na početku zasjedanja obilježio Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a predsjednik parlamenta Luka Bebić zastupnike je pozvao da u svom svakodnevnom radu promiču nultu stopu tolerancije nasilja nad ženama.
U sabornici je počelo aktualno prijepodne koje traje oko četiri sata, a za kojega će 40-ak zastupnika postavljati pitanja članovima vlade. (Hina)