"Hrvatska manjina u Mađarskoj je možda najbolje organizirana manjina, a odnosi Mađarske i Hrvatske su po pitanju zaštite manjina i poštivanju manjinskih prava, uzorni", izjavio je Josipović novinarima nakon sastanka sa predstavnicima hrvatske zajednice u Hrvatskom klubu August Šenoa. Hrvatski predsjednik nalazi se u jednodnevnom posjetu Pečuhu povodom tradicionalne manifestacije Dani Hrvata na kojoj će se sastati s mađarskim predsjednikom Janosom Aderom.
Pročitajte i ovo
Političari i odgovornost
Prometne nesreće dužnosnika nisu rijetkost, neki su napuhali i dosta promila: "Gledajte, nije to baš lijepo, ali i ja sam samo čovjek"
Obavljen je i alkotest
Vlasnik kafića u čiju se terasu zabio Josipović: "Šteta je 4000 eura, a najviše mi je žao studentica"
>> Josipović: Grkokatolička tradicija u Hrvatskoj je vrlo važna
Predsjednik Josipović je priznao da ima problema što se manjina tiče ali da su oni vezani uz financije. Prema njegovim riječima ovo nisu vremena u kojima se može neograničeno ulagati u kulturu, znanost i suradnju ove vrste. "No, oni ovdje imaju svoje institucije, od vrtića i škola pa sve do kazališta... Sve skupa gledano, položaj hrvatske manjine je ovdje vrlo dobar, zadovoljni smo i dobro se surađuje", rekao je Josipović. Podsjetio je da hrvatska manjina u Mađarskoj, međutim, nije zastupljena u parlamentu, jer su, kako je rekao, "ovdje drugačiji propisi nego kod nas". "Ali i tu postoje određena očekivanja i nada da će se to riješiti", dodao je.
U poslijepodnevnim satima Josipović će zajedno s predsjednikom Aderom obići izložbu "Tisućustogodišnja veza Hrvata i Mađara" i svečano otvoriti Dane Hrvata. Biti će to prvi susret dvojice predsjednika nakon što je Janos Ader u svibnju većinom glasova mađarskog Parlamenta izabran kao peti po redu demokratski izabran predsjednik od pada komunizma 1989. godine.
Nazočnost Hrvata u Mađarskoj je višestoljetna, a hrvatska manjina u Pečuhu se osim Hrvatskog kluba može pohvaliti i svojom gimnazijom, Hrvatskim kazalištem, jedinim profesionalnim hrvatskim kazalištem izvan RH, Znanstvenim zavodom Hrvata u Mađarskoj i Hrvatskom redakcijom Mađarskog radija te Hrvatskom redakcijom Mađarske televizije koje pripremaju emisije na hrvatskom jeziku, a Internet radio Croatica (www.croatica.hu) također emitira program na hrvatskom jeziku
Prema službenim procjenama, u Mađarskoj živi između 40.000 i 50.000 Hrvata, i to u Baranji, Podravini, Bačkoj, duž mađarsko-austrijske granice te u okolici Kaniže i Budimpešte. Bunjevci, Šokci, Raci, Dalmatinci, gradišćanski Hrvati, pomurski Hrvati, podravski Hrvati i bošnjački Hrvati su tijekom dugih stoljeća obogatili ne samo svoju, već i mađarsku kulturu.
Hrvati u Mađarskoj zaštićeni su ustavom te zemlje, a Mađarska je potpisnica i dokumenata Vijeća Europe o zaštiti manjina. Sporazum između Hrvatske i Mađarske o zaštiti mađarske manjine u RH i hrvatske manjine u Mađarskoj potpisan je 5. travnja 1995. u Osijeku. Dan Hrvata u Mađarskoj u organizaciji Hrvatske državne samouprave (HDS) i Saveza Hrvata u Mađarskoj (SHM) prvi put je obilježen 2000. u Sambotelu i od tada se redovito održava svake godine u drugoj regiji. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook