"Pripadnicima legendarne 204. vukovarske brigade izražavam duboku zahvalnost, poštovanje i sućut obiteljima 921 pripadnika koji su svoje živote dali za slobodnu Hrvatsku", kazao je Josipović naglasivši da su u obrani Vukovara sudjelovali dragovoljci iz svih krajeva Hrvatske te iz Bosne i Hercegovine i dijaspore.
Pročitajte i ovo
Dan hrvatskih branitelja
U Gradu Vukovaru bijesni zbog Banožića: "Iz njegova kabineta vršili su pritisak"
Rane nisu zacijelile
Tužne priče iz kolone sjećanja: "Muž mi je poginuo kad i sin. Emocije su jako teške"
Napomenuo je da su se u obranu Vukovara uključili i Mađari, Rusini, Ukrajinci, Srbi, Česi, Slovaci i svi ostali koji su živjeli na prostoru grada Vukovara što je, rekao je, stvaralo i dodatni strah agresora, tako da su imali velikih problema sa dezerterstvom u svojim redovima.
Vukovarska 204. brigada je ustrojena 25. rujna 1991., a prvi zapovjednik bio je Mile Dedaković-Jastreb, a nakon njega Branko Borković - Mladi Jastreb. Brigadu je sačinjavalo 2600 pripadnika - dragovoljaca, mobiliziranih, dragovoljaca ustrojenih po mjesnim zajednicama, policiji, postrojbi HOS-a. Ranjeno je 770 njezinih pripadnika, 1527 je bilo zatočeno u srpskim logorima, a 457 vodi se kao nestale.
'Plaši ljude Jugoslavijom, a onda priprema sastanak Trilaterale
"Kao što znate, od prvog dana svog mandata pitanje saznavanja sudbine nestalih osoba je jedno od strateških pitanja moje politike. Temeljno ljudsko pravo je pravo obitelji da sazna sudbinu svojih nestalih i činim sve i neću se umoriti u tome dok se ne sazna sudbina i zadnje nestale osobe", naglasio je Josipović.
Poručio je i da se iz poštovanja prema poginulim braniteljima 204. vukovarske brigade i svim hrvatskim braniteljima koji su svoje živote ugradili u temelje slobodne Hrvatske, ne smije propustiti prilika da ona u zajednici najprosperitetnijih europskih i svjetskih država postane primjerom uspjeha i demokracije, te mjestom ugodnim za život i rad.
"Prirodne potencijale i komparativne prednosti imamo i ako budemo imali domoljublja, zajedništva, hrabrosti i odlučnosti koji su krasili vas, poštovani pripadnici 204. vukovarske brigade, uvjeren sam da ćemo i ova bremenita, krizna vremena uspješno prebroditi. Pobijedili smo u ratu, pobijedimo i u miru", poručio je.
U utorak, 18. studenoga, obilježava se Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, a Josipović je u svom govoru zaželio da taj dan prođe bez "dnevne politike".
"Želim vama i svim građankama i građanima Vukovara i Hrvatske da sve kontroverze oko obrane Vukovara i sukobe koji su zagađeni politikom počistimo i na pravi način vrednujemo Vukovar i sve njegove žrtve i branitelje, a da dnevnu politiku, pogotovo na Dan sjećanja na žrtve obrane Vukovara 18. studenoga držimo što je moguće dalje od Vukovara", rekao je u obraćanju odlikovanima.
Redom kneza Domagoja s ogrlicom odlikovan je Ivan Kovačić. Redom Nikole Šubića Zrinskog odlikovani su Darko Ivanović Baljak, Željko Mlinarić, Slavko Jurić i Stipo Šeremet te posmrtno Tvrtko Majić, Zdenko Mažar, Tomislav Puzak i Tihomir Gredelj. Redom bana Jelačića odlikovan je Željko Kačmar, a Redom hrvatskog trolista Vesna Balažević te posmrtno Robert Šala, Pavao Spudić, Jadranko Anić-Antić.
Redom hrvatskog pletera odlikovan je Ilija Ačkar.
Zahvalu u ime odlikovanih uputili su predsjednik Hrvatske udruge vukovarskih branitelja iz Domovinskog rata Ivan Kovačić te Vesna Balažević koja je naglasila da su odličja primili "kao nastavak zaloga" koji su dali svojim umirućim suborcima, svoj djeci i svim žrtavama nametnutog rata.
"Odličje nije komad metala, ono je zahvala, ponos i čast. To je svaki puta potvrda čiste božje pobjede nad zlom i mi koji ga primamo primamo ga s čašću", kazala je.
Izrazila nadu da je Hrvatska pobjedom u obrambenom ratu zauvijek poslala lekciju svima "koji su posizali ili bilo kada pomislili posegnuti za komadićem ove svete zemlje". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook