Obavijesti Video Pretražite Navigacija
'Susret odlična vijest'

Josipović o odnosima Hrvatske i Srbije: Vrijeme je da se led otopi

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović ocijenio je u intervjuu objavljenom u ponedjeljak da, unatoč 'tvrdoj retorici', ono što je učinjeno u prethodne tri godine u srpsko-hrvatskim odnosima nije poništeno tjekom posljednjih šest mjeseci.

Ali, rekao je Josipović "vrijeme je da se led otopi i da se ode brže i dalje od onoga što je dostignuto do sada". Josipović je u ekskluzivnom intervjuu beogradskom dnevniku “Danas” prošlotjedni susret premijera Hrvatske Zorana Milanovića i i Srbije Ivice Dačića ocijenio kao “odličnu vijest za naše države i za cijelu regiju”.

“Sadržaj o kojem su raspravljali i njihove namjere na tragu su politike pomirenja i dobrosusjedskih odnosa. Drago mi je da su se (Milanović i Dačić) sastali i zadovoljan sam rezultatima toga susreta”, rekao je Josipović za beogradski list. Komentirajući ocjenu hrvatskog premijera da je u odnosima Beograda i Zagreba “izgubljeno pola godine”, Josipović je podsjetio da su skoro svi ranije dogovoreni praktični oblici suradnje nastavljeni i minulih mjeseci.

Pročitajte i ovo Zoran Milanović Glas s Pantovčaka Milanović pohvalio Plenkovića: "Potpisat ću rješenje" Vlada Srbije, ilustracija Ozbiljno upozorenje Zbog novih srbijanskih čelnika oglasio se alarm za uzbunu: "To je proruska vlada, postoji rizik od sukoba na Balkanu"

>> Pupovac: Josipović i Nikolić trebaju prevladati nesporazume

“To znači da, bez obzira na tvrdu retoriku i odnose koje su novinari duhovito nazvali ‘ledenim dobom’, nije poništeno ono što se učinilo u prethodne tri godine. Štete je bilo na psihološkom planu i planu dnevne politike. Ali, mislim da ćete se složiti da su gotovo svi praktični oblici suradnje koji su prije dogovoreni nastavljeni i u ovih šest mjeseci. Vrijeme je da se led otopi i da se ode brže i dalje od onoga što je dostignuto do sada”, ocijenio je hrvatski predsjednik u intervjuu beogrdskom listu “Danas”.

Josipović je kazao kako susret dvojice premijera smatra “poticajnim da vlade odlučnije krenu u rješavanje otvorenih pitanja”, te da na listi problema koju su utvrdili šefovi vlada Srbije i Hrvatske, on osobno posebno ističe pitanje nestalih osoba jer je to “prije svega, pitanje ljudskosti, a onda i važno političko pitanje”.

>> Nikolić nezadovoljan: Prvo su se trebali susresti predsjednici!

Osim rješavanja problema, na čemu moraju raditi državna tijela, Josipović sugerira da „međusobno poverenje treba podupirati i politički“ i “poticati kulturnu i sportsku razmjenu, turizam, trgovinu, znanstvenu suradnju“. Komentirajući izjavu srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića kako su se prvo trebali sastati predsjednici država pa tek potom premijeri, Josipović je ocijenio da je to “jedan od pristupa” i da je tako krenula suradnja koju je on započeo s bivšim srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem.

“Drugi je ovaj, da se krene sa međuvladine razine, da se ostvare neki rezultati, da se ojača povjerenje i da susret na predsjedničkoj razini bude kruna novog vala poboljšanja odnosa. Mislim da i predsjednik Nikolić i ja želimo da naš sastanak ostvari rezultat, da ojača povjerenje među narodima i državama. Za to je potrebno imati u vidu sve one razloge koji su doveli do ‘ledenog doba’, zajednički ih otkloniti i izabrati pravi trenutak. Mislim da je manje važno hoće li do susreta doći koji mjesec prije ili kasnije, puno je važnije da on u cjelosti ostvari svoju svrhovitost”, istaknuo je predsjednik Josipović.

On je rekao da se u međuvremenu već susretao s nekolicinom srbijanskih dužnosnika, među ostalim i s načelnikom srbijanskog glavnog stožera. “Ali, to nije ni zamjena, ni izbjegavanje sastanka na predsjedničkoj razini. To je gesta prijateljstva i želje da nam se odnosi unaprijede”, dodao je. Josipović je također istaknuo da oslobađajuću presudu generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču “nije trebalo stavljati u kontekst međudržavnih odnosa" Srbije i Hrvatske.

>> Dačić: Mislim da je Bruxelles iznenađen brzinom kojom je do susreta došlo!

“Međunarodni sud je donio presudu, ne Hrvatska. Mi smo u Hrvatskoj bili zadovoljni, ne zato što smo mislili da zločina nije bilo. Uostalom, o tim sam zločinima govorio stotinu puta, u našim su zatvorima i generali hrvatske vojske zbog zločina nad Srbima. Zadovoljstvo je proizilazilo iz toga što smo u Hrvatskoj bili uvjereni da se zločini nisu dogodili na način i krivnjom osoba kako je to stajalo u optužnici, posebno ne u okviru zločinačkog poduhvata”, istaknuo je Josipović i sugerirao kako je važno da svi u regiji imaju “principijalan odnos prema ratnim zločinima i da odgovornost pojedinaca bude utemeljena na striktno pravnim kriterijima”, ali da “nije uvijek bilo tako”.

Susret mitropolita Jovana i generala Ante Gotovine tjekom nedavnog domjenka na Pantovčaku, Josipović je ocijenio “važnom porukom - i o poštovanju presuda međunarodnog suda, i o spremnosti da se kroz dijalog zatvaraju sporovi o povjesti”.



U povodu ocjene premijera Dačića i Milanovića da bi dvije zemlje trebale naći zajedničko rešenje oko međusobnih tužbi za genocid pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), hrvatski predsjednik drži da je “rješenje izvan suda uvijek bolje”, ali “treba vidjeti šta koja strana legitimno očekuje i šta bi bilo pravedno rješenje izvan suda”.

Hrvatski je predsjednik istaknuo i da Zagreb podupire Beograd u procesu eurointegracija jer je “potpora susjedima na putu u EU dio hrvatske vanjskopolitičke strategije”.

“I naš je interes, sigurnosni, ekonomski, trgovinski, da susjedi, naravno, i Srbija, čim prije ispune uvjete i pristupe Uniji. Iz našeg iskustva znam da put nije ni lagan ni brz. Imat ćete našu političku potporu, a naravno, koliko budete trebali i željeli, i tehničku pomoć”, poručio je predsjednik Josipović u ponedjeljak u intervjuu beogradskom “Danasu”. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene