Izmjene izbornog zakonodavstva pale su u bezdan, ustvrdila je Kosor na konferenciji za novinare podsjetivši da je do 15. veljače preostalo još samo šest radnih dana Sabora, a nakon toga roka u izbornoj godini neće se moći mijenjati ni izborne jedinice niti uvesti preferencijalno glasovanje.
Pročitajte i ovo
Žene koje mašu rukama
Kosor objavila novu knjigu: "Govorili su mi o svojim problemima i za njih sam bila utjeha"
Prozvala Europsku komisiju
Kosor: Nesposobna Von der Leyen i dalje podržava vlast u susjednoj državi
u 61. godini
Preminuo je Vlatko Cvrtila, jedan od najuglednijih hrvatskih stručnjaka za sigurnost
Dramatičan apel
Ozbiljno upozorenje: "Učinite nešto prije nego što luđak pretvori regiju u plamenu kuglu"
planiraju vojnu zaštitu
Ministar optužio ovu državu za podmetanje eksploziva: "Bilo ga je dovoljno da plinovod dignu u zrak"
Istraživanja pokazuju da birači svih stranaka žele birati zastupnike "s imenom i prezimenom", no preferencijalno glasovanje nijednoj od velikih stranaka nije u interesu jer bi moglo poremetiti okoštalu stranačku strukturu i jačati unutarstranačku demokraciju, ocijenila je Kosor.
Podsjetila je kako je prvo čitanje prošlo čak pet prijedloga izmjena izbornog zakona, među kojima je bio i njezin prijedlog koji je podržalo 29 saborskih zastupnika.
'Na parlamentarne izbore HKS neće s HDZ-om'
"Dogovor je bio da nakon prvog čitanja oko toga postignemo konsenzus, no o tome još nema ni naznaka a procedura se ne može odraditi za samo šest radnih dana", rekla je Kosor ustvrdivši da "ono što su najavljivali i obećavali mnogi polako odlazi u zaborav".
Upitana za presudu po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid, koju bi Međunarodni sud pravde (ICJ) trebao donijeti u utorak, Kosor je rekla kako treba pričekati i vidjeti kakva će biti presuda, a bilo bi dobro da politika to pretjerano ne komentira s pogledom na prošlost, već na budućnost.
U Vukovaru i na Ovčari bez sumnje je počinjen genocid, no ICJ ima svoja pravila tako da je teško predvidjeti kakva će biti konačna presuda, kaže Kosor.
Također je komentirala povratak Branimira Glavaša, osuđenog za ratni zločin, koji se u nedjelju iz zatvora u BiH vratio u Hrvatsku nakon što mu je Ustavni sud ukinuo presudu i naložio obnovu sudskog postupka.
"Stvara se pogrešan dojam kao da je oslobođen, a radi se samo o odluci Ustavnog suda o propustima u proceduri", rekla je Kosor po čijem je mišljenju Glavaš trebao povratak "obaviti u tišini jer je pred njim još težak proces".
Novinare je zanimalo i njezino mišljenje o preseljenju Ureda predsjednika u Visoku ulicu. "Zanimljivo je da predsjednik Josipović i Kolinda Grabar Kitarović o tome šute, a u njihovo ime govore drugi", rekla je Kosor te ocijenila kako je dobro da je Vlada ozbiljno shvatila predizborna obećanja Kolinde Grabar Kitarović.
Kosor smatra da joj Josipović ne bi trebao pomagati u preseljenju u Visoku već pustiti da ona to odradi sama. Pozdravila je i to što je Vlada pozvala Grabar Kitarović na svoju sjednicu kako bi se, kaže, zaključila predizborna retorika. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook