Prve reakcije nakon sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost su dobre. Klasičnog zaključka po točkama nema, ali je veliki napredak da su se svi sudionici sastanka složili da je atmosfera bila izvanredna, a predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja ga je inicirala, rekla je da joj je žao što se sastanak nije dogodio ranije, da u tom slučaju 'plan B' možda ne bi trebao biti potreban.
Pročitajte i ovo
Ostojić na hrvatsko-mađarskoj granici
'Kad je zaista došla voda do grla, morali smo se odlučiti za ovakav potez'
Nakon objavljene snimke
BBC-jeve kamere slovenskoj policiji otkrili izbjeglice
Rekla je i da Hrvatska mora pokazati humano lice i jedinstvo, ali da ne može biti logor za migrante. Rekla je da će migranti biti u fokusu svih njezini govora na nadolazećem zasjedanju u Generalnoj skupštini UN-a. Zalaže se a cjelovito rješenje problema, na razini EU i da će pred UN-om govoriti isključivo u zaštiti nacionalnih interesa.
Premijer Zoran Milanović je ranije napustio sjednicu zbog razgovora s Angelom Merkel, ali i on je zadovoljan sjednicom.
Problem u svakom slučaju zahtijeva ozbiljan odgovor države. Uz to, godina je izbora, i bit će veliki pritisak građana na Vladu za rješavanje ovog problema, i njih sigurno zanima s kojom platformom Milanović ide u Bruxelles, na neformalan sastanak šefova država i vlada.
Današnja situacija, a to da je Mađarska definitivno pod pritiskom EU, odlučila ipak propuštati migrante, označava određenu dekompresiju i u našem stavu. Ohrabruje to što su se Milanović i Merkel usuglasili da se ovaj problem mora riješiti izvan granica EU.
To bi značilo i da će hrvatski premijer u Bruxellesu najvjerojatnije zastupati temeljna načela na kojima Unija počiva, a to su solidarnost, supsidijarnost i vladavina prava - u ovoj situaciji za koju samo naivni mogu misliti da se događa neplanski, slučajno i neorganizirano.
'Zanimljiv je taj trijumvirat koji kritizira postupke Hrvatske vlade, no mi smo članica EU'
Susjedne zemlje, prije svega Slovenija i Mađarska, a onda i Srbija, kritiziraju postupke hrvatske Vlade oko izbjegličke krize. Zaključci sastanka Vijeća za nacionalni sigurnost još nisu službeno objavljeni, ali ovo je stvar koja zahtijeva ozbiljan i jedinstven odgovor državne politike.
Milanović napustio sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, žurio na razgovor s Merkel!
UŽIVO: Izbjeglička kriza u Hrvatskoj
Moram proiznati da mi je jako zanimljiv taj trijumvirat koji kritizira postupke hrvatske Vlade, tim više što Srbija, vječno opsjednuta međunarodnim sudovima, nije ni članica Europske unije niti će to uskoro biti.
Sve te tri države nemaju se pravo miješati u unutarnje stvari Republike Hrvatske. Hrvatska je zemlja članica Europske unije, ona još doduše nije ušla u Šengen, ali će svoje stavove iznosit u Bruxellesu, iduće srijede na neformalnom summitu šefova država i vlada zemalja članica.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook