'U Europi sada prevladava političko mišljenje da Slovenija blokira Hrvatsku, slično kao što Grčka blokira Makedoniju. Slovenija bi bila u nešto boljoj poziciji da je ostala na kompromisu koji je Hrvatskoj nudila na listopadskoj pristupnoj konferenciji. Ne znam zašto je nova vlada mijenjala taj prijedlog', rekao je Janša u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju objavljenom danas. Janšina vlada blokirala je ista poglavlja Hrvatske kao i sadašnja Pahorova, zbog navodnog 'prejudiciranja granice' u priloženim hrvatskim dokumentima, ali je po tvrdnjama Janše ponudila mogućnost Hrvatskoj da 'sporna poglavlja' otvori pod uvjetom da do njihova zatvaranja povuče spornu dokumentaciju. Pahorova vlada kao uvjet za deblokadu postavlja povlačenje sporne dokumentacije ili izjavu da je Hrvatska neće koristiti u pregovorima s EU niti na mogućoj arbitraži ili pred sudom.
Pročitajte i ovo
Užasno otkriće
Strava u susjedstvu: Mrtva beba pronađena na smetlištu
1500 prosvjednika
FOTO/VIDEO Novosađani na ulicama, blokirali most i traže ostavke: "Ruke su vam krvave"
'Hrvatska je u listopadu odbila tekst izjave koju je ponudila moja vlada, ali Europa tada nije reagirala kao sada jer je naša formulacija bila dobra i nitko nije razumio zašto ju je Hrvatska odbila', rekao je Janša. Po tvrdnjama bivšeg slovenskog premijera Hrvatska, međutim nije u blokadi sa svojim pregovorima zbog Slovenije nego zbog Europske unije kao cjeline. 'Slovenija je do sada kod svakog pregovaračkog poglavlja pokušavala riješiti otvorena pitanja između Europske unije i Hrvatske, uključujući i interese Slovenije kao dijela EU-a', rekao je Janša.
>> 'Sloveniju ne možete prisiliti, morate pregovarati'
Po riječima bivšeg slovenskog premijera interes EU nije 'nešto imaginarno' nego je to 'interes svih njenih članica', a Slovenija je dio EU-a. 'Naš interes ujedno je i europski interes i obrnuto. Tu involvirane strane nisu Slovenija, Hrvatska i EU, kako se ponekad pokušava prikazati. Tu postoje samo dvije strane - EU i Hrvatska. Slovenija nastupa kao dio Europske unije', rekao je bivši Janša, predsjednik Slovenske demokratske stranke (SDS) koja u novom parlamentu ima najviše mandata nakon Socijalnih demokrata (SD) sadašnjeg premijera Boruta Pahora.
Janša je rekao da u slovenskoj politici postoji konsenzus da arbitražno odnosno sudbeno rješenje graničnog prijepora s Hrvatskom nije moguće ako Hrvatska ne pristane da se pri tome uvaži tzv. 'princip pravičnosti', što znači da bi Sloveniji pripao cijeli Piranski zaljev i izlaz na otvoreno more.