Povijesnu Odluku Hrvatski je sabor, tada Sabor Republike Hrvatske, donio na zajedničkoj sjednici svih svojih vijeća, jasno naznačivši da tim činom Republika Hrvatska pokreće postupak razdruživanja od drugih republika i zajedničke države SFRJ te postupak za međunarodno priznanje.
Pročitajte i ovo
Pod teretom krize
Predsjednik Josipović priredio primanje u prigodi Dana državnosti
Poslao mu čestitku
Sarkozy Josipoviću čestitao Dan državnosti
Sabor je na istoj sjednici donio i Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske.
Povijesnoj odluci o pokretanju postupka razdruživanja prethodio je referendum u svibnju 1991., na kojemu se golema većina hrvatskih građana, više od 94 posto, očitovala da Hrvatska ne treba ostati u tadašnjoj jugoslavenskoj državi.
>> Sanader: Trebamo unaprjeđivati ono što smo postigli
>> Jezerinac na misi recitirao Thompsonovu pjesmu!
>> Bozanić: Hrvatskim građanima se laže i manipulira
>> Povodom Dana državnosti položeni vijenci na Mirogoju
Osim toga, u proljeće i rano ljeto te 1991. Hrvatska i njezini građani već su bili suočeni s pobunom lokalnih Srba kao i sa srpskim terorističkim napadima na hrvatske gradove i sela te stradanjem civila.
Zbog međunarodnih pritisaka i uvjerenja da će time lakše teći pregovori o razdruživanju, Ustavna odluka o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske nije se primijenila odmah, nego je Brijunskom deklaracijom to odgođeno za tri mjeseca. Moratorij je istekao 8. listopada 1991., kada Republika Hrvatska definitivno raskida državno-pravne veze s ostalim jugoslavenskim republikama i postaje samostalna i neovisna država.
Proslava Dana državnosti ove se godine održava u Zagrebu i Vukovaru, uz nazočnost najviših predstavnika državnog vrha, predsjednika Republike Stjepana Mesića, predsjednika Vlade dr. Ive Sanadera i predsjednika Hrvatskog sabora Luke Bebića.