Boko Haramovo korištenje djece bombaša samoubojica povećalo se kroz prošlu godinu dana i sada jedan od pet samoubilačkih napada izvode djeca, priopćio je u utorak UNICEF.
Pročitajte i ovo
Reagirao UN
Šokantne reforme: Predsjednik uvodi doživotni zatvor za 12-godišnjake
UNICEF-ovo izvješće
Veliko istraživanje: Dvije europske zemlje najbolje su za djecu, a jedan podatak jako brine
pokrenuta istraga
Muškarac (35) došao na hitnu zbog boli u ruci, umro 20 minuta nakon što su ga poslali kući!
tragedija u zadru
Oglasila se Hrvatska liječnička komora o muškarcu koji je umro nakon izlaska iz Hitne
JE LI SUSTAV ZAKAZAO?
Potresni slučaj odgojiteljice: "Pomozite! Jedno dijete me pri padu udarilo u trbuh, izgubila sam bebu, pred djecom"
S četvero djece iskorištene za bombaške napade u 2014., broj je u idućoj godini porastao na 44, ističe UNICEF koji je prikupio podatke iz Nigerije, Kameruna, Čada i Nigera, gdje djeluje ta skupina povezana s organizacijom Islamskom državom (IS).
Više od 75 posto djece bombaša su djevojčice, navodi UNICEF u izvješću objavljenom gotovo točno dvije godine otkako je Boko Haram oteo 276 učenica u Chiboku, na sjeveroistoku Nigerije, što je potaknulo osude diljem svijeta.
"Da budemo jasni: ta djeca su žrtve, a ne počinitelji", rekao je Manuel Fontaine, direktor UNICEF-a za zapadnu i srednju Afriku.
"Prijevara djece i njihovo prisiljavanje na ubijanje jedan je od najstrašnijih oblika nasilja u Nigeriji i u susjednim zemljama", dodao je.
Od siječnja 2014. na krajnjem sjeveru Kameruna gdje Boko Haram redovito napada, zabilježen je najveći broj bombaških napada koje izvode djeca (21), zatim u Nigeriji (17) i u Čadu (2).
Ta pojava "stvara ozračje straha i sumnje s razornim posljedicama" za djecu, napose onu koju je ta skupina držala u zarobljeništvu i pustila, a sada ih njihove zajednice smatraju mogućom prijetnjom, ističe UNICEF.
Isto tako, djeca rođena u prisilnim brakovima i iz silovanja, "nailaze na osudu i diskriminaciju" u svojim selima i u izbjegličkim kampovima.
Lani su se takvi napadi proširili u susjedne zemlje, napose u Kamerun. Po podatcima UNICEF-a, u Nigeriji se dogodilo 89 bombaških napada, u Kamerunu 39, u Čadu 16 i u Nigeru 7. (Hina)