U svojoj trećoj inkarnaciji, Radar festival se potvrđuje kao jedan od najvažnijih dijelova ponude ljetnih festivala u Hrvatskoj. 12. srpnja će na stadionu Varteksa u Varaždinu zasvirati Carlos Santana, Solomon Burke i Eric Burdon & Animals.
Pročitajte i ovo
Izbjegavanje policije
Nijemci ga toliko vole da masovno krše zakon: Ovaj uređaj ima svaki drugi vozač iako je kazna 75 eura
Legende stižu u Hrvatsku
Patti Smith i David Byrne u Zagrebu, Santana u Varaždinu
Nakon što je prvi RADAR 2007. godine u Zagreb doveo aktualne rock-velikane Queens of the Stone Age, Kaiser Chiefs i Placebo, RADAR je u 2008. napravio važan organizacijski i programski zaokret.
Kao lokacija održavanja, odabran je Varaždin, grad koji zajedno s organizatorima RADAR festivala dijeli viziju razvoja i želi svoju bogatu festivalsku ponudu sastavljenu od međunarodno etabliranog uličnog festivala Špancirfesta i nacionalnog festivala klasične glazbe Varaždinskih baroknih večeri, zaokružiti jednim velikim rock-spektaklom. Uz to, odmicanje iz, koncertnom ponudom zasićenog Zagreba u, prometno izvrsno povezani i infrastrukturalno potpuno opremljeni Varaždin, RADAR želi doprinijeti viziji regionalnog razvoja Hrvatske.
Programski, RADAR je odlučio u Hrvatsku svake godine dovesti barem jedno veliko ime rock povijesti, glazbenike koje Hrvatska ili još uvijek nije imala prilike ugostiti, ili si, zbog njihove važnosti, ne može priuštiti da ih ponovno ne vidi.
Nova lokacija i novo programsko usmjerenje odmah su se pokazali kao pravi odabir. Na povijesnom nastupu Boba Dylana, u sklopu RADAR festivala 2008., prisustvovalo je oko 15.000 ljudi, a sam je koncert uvršten u najvažnije kulturne događaje te godine.
Treći po redu RADAR festival, održava se u čast četrdesete obljetnice 'Festivala svih festivala' - Woodstocka.
Lista izvođača:
Carlos Santana - Bez potrebe za posebnim predstavljanjem, Carlos Santana jedno je od onih imena, kojima zasluženo pripada epitet legenda. Virtuoz gitare, čovjek koji je spojio snažnu blues gitarističku tradiciju s vlastitim latino nasljeđem i stvorio jedinstveni “Santana” zvuk. Nakon spektakularnog nastupa na Woodstocku, Santana je potpisao ugovor s Columbia Records i započeo svoju veliku, četiri desetljeća dugu karijeru. Ne postoji osoba koja ne poznaje Santanine klasične hitove poput 'Evil Ways', 'Oye Como Va', 'Black Magic Woman', ili 'Samba Pa Ti' i ne osjeti svu u njih ugrađenu glazbenu i duhovnu energiju.
Albumom 'Supernatural' iz 1999. Santana se u velikom stilu vratio u vrhove top ljestvica postižući gotovo nezapamćeni komercijalni i umjetnički uspjeh. Pjesma 'Smooth' postala je jednim od najvećih hitova desetljeća, a Santana je pokazao da njegova stvaralačka i izvođačka vatra još nije ugasla.
Carlos Santana će svojim vrućim spojem bluesa, rocka, jazza, latina i afričkih ritmova zasigurno zapaliti vruću ljetnu noć 12. srpnja u Varaždinu i potvrditi da između njega i hrvatske publike, koja mu uvijek pohrli u velijkom broju, postoji neka magična veza.
Solomon Burke - Propovjednik, koji sam sebe zove 'kraljem', čovjek koji se ponosi s 22 djece i 89 unučadi, ime je koje je u glazbenu povijest uklesano zlatnim slovima kao kreator onoga što danas zovemo 'soul' glazbom.
Kralj Solomon prvi je spojio blues i gospel tradiciju afro-američke duhovne glazbe s aranžerskim elementima tadašnjeg popa te country vokalnim manirizmima i - stvorio soul. Početkom šezdesetih, svijet su zapljusnuli njegovi bezvremenski hitovi poput 'Just out of reach', 'Cry to me', 'If you need me', 'Got to get you off my mind', 'Tonight’s the night' ili 'Goodbye Baby (Baby Goodbye)'.
Njegov je utjecaj na suvremenu glazbu nemjerljiv. Solomonovim snažnim i izražajnim glasom nadahnjivali su se, primjerice, mladi 'Rolling Stonesi', njegov su 'soul' recept upotrijebili mnogi, poput suvremenika Wilsona Picketa ili ttisa Reddinga te, često i s pjesmama koje je skladao sam Burke, ostvarivali velike komercijalne uspjehe. Kralj Solomon je pak uvijek ostao svoj, vjeran vlastitom zvuku, svojoj crkvi i svojoj životnoj filozofiji.
Povremeno su ga u fokus javnosti vraćali filmovi poput 'The Blues Brohers', koji je hit 'Everybody needs somebody to love' vratio na top ljestvice, ili mega-popularni 'Dirty dancing' sa romantičnom scenom senzualnog plesa uz taktove 'Cry to me', koja se smatra jednom od najljepših ljubavnih pjesama svih vremena.
Sve se na mjesto vratilo 2002. godina s albumom simboličnog naziva 'Don’t give up on me', stvorenog pod produkcijskom palicom Joe Henrya i uz autorski doprinos Boba Dylana, Van Morrisona, Toma Waitsa, Briana Wilsona i Elvisa Costela. Golemi komercijalni i umjetnički doseg te ploče potvrđen je i Grammyem.
Od tada Solomon Burke ne staje i ubraja se u diskografski i koncertno najaktivnije glazbenike svoje generacije, koji u poodmakloj dobi dokazuje da ima što za reći te da je sposoban zaokupiti pažnju i mlade publike, koja je shvatila o kakvoj se veličini radi.
Solomon Burke, na svoj prvi hrvatski nastup u Varaždin stiže s velikim bendom vrhunskih glazbenika koji, zajedno s 'kraljem' koji sijedi na velikom prijestolju usred pozornice, pripremaju soul spektakl za pamćenje
Eric Burdon & The Animals - Malo je glazbenika imalo karijeru, kakvom se ponosi Eric Burdon. Od pionira 'bijelog' bluesa, preko vrhunaca popularnosti s Animalsima pa sve do psihodelije, funka, ali i jazza, on je uvijek bio barem pola koraka ispred ostatka svojih suvremenika. Utjecaj Animalsa na suvremenu popularnu glazbu i kulturu potvrđen je 1994. uvrštenjem Animalsa u 'Rock and Roll Hall of Fame' (Rock and Roll dvoranu slavnih), a kao svoje uzore navode ih velikani poput Brucea Springsteena ili Toma Pettya.
Zajedno s Beatlesima, Stonesima i Kinksima već su početkom šezdesetih postali dio tzv. britanske invazije - skupine glazbenika koja je doslovno na juriš osvojila top liste i publiku s obje strane Atlantika uz do tada nezamisliv umjetnički i komercijalni uspjeh.
Prekretnica u karijeri Animalsa bila je njihova interpretacija američkog folk klasika 'The House of the Rising Sun' snimljena 1964., koja je izazvala pravu buru među publikom i kritičarima. Ona danas slovi kao jedna od najznačajnijih pjesama šezdesetih i ogledni primjer autorske i izvođačke snage benda. Uslijedili su hitovi poput 'We’ve Gotta Get Out of this Place', obrade soul hita Sama Cooka 'Bring it on Home to Me', 'Don’t Let me be Misunderstood' Nine Simone te 'It’s My Life'.
Stalne turneje i veliki pritisak popularnosti ostavili su traga na bendu pa su se, nakon promjene imena u 'Eric Burdon & The Animals' i nekoliko promjena postava razišli 1966. povremeno se u različitim sastavima okupljajući pod skupnim imenom 'Animals' sve do danas.
Eric Burdon je nastavio sa solo karijerom, pridružujući se funk bendu 'War' i albumom 'Eric Burdon declares War' s hitovima 'Spill the Wine' i 'Tobacco Road' ponovno dosižući vrhove top ljestvica. Njegov ga je nemirni duh nakon toga odveo u nekoliko pravaca: od nastavka glazbene pa sve do iskoraka u filmskoj karijeru.
Danas je u sjajnoj formi, a ponovno okupljeni Animalsi u sastavu skupina su vrhunskih i iskusnih glazbenika, koji obećavaju sjajnu svirku na RADAR festivalu gdje će podsjetiti kako je rock zvučao u vrijeme kada je bio mlad, sirov i žestok.