'Iron Maiden: Flight 666' samo je još jedan u nizu artefakata koji veliča djelo najvećeg britanskog heavy metal benda u povijesti. No, nipošto se ne radi o na brzinu sklepanoj rock memorabiliji, kako bi se iz zagriženih fanova izvukao novac. U slučaju Iron Maidena, novac je odavno prestao biti prioritet - snimanje dokumentarca ponudili su provjerenom dvojcu Scottu McFaydenu i Samu Dunnu, tvorcima nagrađivanih filmova 'Metal: A Headbangers Journey' i 'Global Metal'.
Pročitajte i ovo
NASA voli heavy metal
Iron Maiden i u svemiru imaju obožavatelje
Album će usred ljeta
Iron Maiden besplatno ponudio novi singl
A sveti cilj bio je za vječnost zabilježiti nesvakidašnju turneju 'Somewhere Back In Time World Tour', u sklopu koje su Maideni nastupili i na Poljudu. Ipak, nemojte se nadati kadrovima Splita, 'Flight: 666' svjedočanstvo je prvog dijela turneje (veljača i ožujak 2008.) u kojemu je ovaj putujući heavy metal cirkus većinom svirao u zemljama koje dotad nikad nije posjetio.
No, nije to glavni razlog zašto je ova turneja proglašena 'najuzbudljivijom i najambicioznijom u povijesti rocka'. Naime, Iron Maiden su u posebno prilagođenom i opremljenom avionu, zajedno sa svojom brojnom ekipom i 12 tona opreme, obletjeli svijet i održali 23 stadionska koncerta u Aziji, Australiji, Sjevernoj, Latinskoj i Južnoj Americi u samo 45 dana. Pritom su prešli 70 tisuća kilometara, što ne bi bilo moguće izvesti da nije bilo njihovog 'čarobnog tepiha', Boeinga 757 kojeg su prigodno nazvali Ed Force One. Glavni pilot, koji je odvozio cijelu rutu, bio je glavom i bradom pjevač grupe Bruce Dickinson.
Dokumentarac, koji se 21. travnja počinje prikazivati svuda u svijetu, idealan je materijal za dodatno veličanje kulta Iron Maidena, grupe koja, danas je to očito, nikada neće izaći iz mode, barem što se headbangera diljem planete tiče. Heavy metal veterani, koji su utjecali na nebrojene grupe i bez kojih bi današnje lice svjetske heavy scene izgledalo kudikamo drugačije, u filmu su prikazani kao obični, duhoviti, srdačni, inteligentni i dobrodržeći glazbenici, koji sa osmijehom na licu odrađuju jednu od najnapornijih turneja ikad organiziranih.
Nema sumnje da se ne radi o klasičnom prodavanju magle - Bruce Dickinson, Steve Harris, Dave Murray, Adrian Smith, Janick Gers i Nicko McBrain uistinu još uvijek funkcioniraju kad bend. Za razliku od mnogih 'rock-institucija', ova šestorka provodi dosta vremena skupa: zajedno igraju golf, zajedno jedu, voze se u istom kombiju nakon koncerta, puni su 'internih fora' i prema vlastitim se pjesmama i dalje odnose s nesmanjenim žarom.
Ipak, nemoguće je i neprirodno da nakon prelaženja toliko vremenskih zona, borbe s jet-lagom, nakupljenog umora i svakodnevnog buđenja u drugom gradu, državi ili kontinentu, nijednom među članovima grupe i popratnim osobljem nije došlo do nekakvih trzavica, svađa, loših raspoloženja i povišenih tonova. U tome se, primjerice, 'Flight 666' razlikuje od 'Some Kind of a Monster', dokumentarnog filma o snimanju posljednjeg albuma Metallice, koji se pretvorio u dramatičnu priču o grupi koja se nalazi pred potpunim raspadom i na rubu fizičkog obračunavanja članova.
Iron Maiden su u filmu McFaydena i Dunna (inače velikih fanova grupe), prikazani kao bezgrešna skupina milijunaša koji su, ustvari, 'jedni od nas'. Stoga je, za razliku od spomenutog uratka o Metallici, 'Flight 666' namijenjen isključivo obožavateljima grupe, jer nikom drugom neće biti dovoljno intrigantan.
Svakome tko se jednom u životu 'zakačio' za epohalne albume 'The Number of the Beast', 'Piece of Mind' i 'Powerslave', dvosatni film o Iron Maiden bit će ultimativni užitak. Osmišljen kao kronološki prikaz šestotjedne turneje, u 'Flight 666' prikazano je kako ustvari funkcionira golema produkcija koja se krije iza stadionskih koncerata koje Maideni već godinama uprizoruju po svijetu.