Svojevrsna reakcija na Obamin govor jest i odluka terorističke mreže Al-Kaide da upravo u četvrtak na internetu postavi cjelovitu, 25-minutnu audiosnimku Osame bin Ladena, iako su dijelovi njegove poruke bili preneseni dan ranije. Bin Laden poziva muslimane u rat protiv nevjernika u svojim državama te ih upozorava da će kršćansko-židovski savez oslabiti njihovu vjeru. U prvoj reakciji prozapadna palestinska vlast pozdravila je Obamin govor kao 'dobar početak'.
Pročitajte i ovo
Predsjednički kandidat
Trump sasuo nevjerojatnu lavinu uvreda, Harris nazvao mentalno poremećenom pa ocijenio: "Ovo je mračan govor"
Hoće li novi zakon pomoći?
Sve više djece treba njihovu pomoć, a njih je u Hrvatskoj samo 1100: Na preglede i terapiju čeka se mjesecima
'Njegov poziv na prekid izraelskog naseljavanja i osnutak palestinske države, njegovo spominjanje palestinskih patnji ... jasna je poruka Izraelu da se pravedan mir gradi na temeljima palestinske države s Jeruzalemom kao glavnim gradom", rekao je Nabil Abu Rudeina. Taj glasnogovornik palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa nazvao je Obamin govor 'dobrim početkom i važnim korakom prema novoj američkoj politici', prenosi Reuters.
'Želio je uljepšati ugled Amerike u svijetu'
Palestinskom predsjedniku suprotstavljen pokret Hamas, koji kontrolira Gazu, pozdravio je 'opipljivu promjenu' ponuđenu u Obaminu govor, u kojem je Hamas uočio 'i mnogo prijepora'. 'to je govor koji igra na emocije i obiluje civiliziranošću i vjerujemo da je želio poljepšati ugled Amerike u svijetu', rekao je Fauzi Barhum, glasnogovornik Hamasa. Dužnosnici izraelske desnice u vladi premijera Benjamina Netanyahua nisu poslušali premijerov poziv da se suzdrže komentara te su kritizirali Obamu, napose njegov poziv na prekid kolonizacije.
Ministar znanosti Daniel Herschkowitz, iz nacionalističke stranke Židovsko ognjište, žali što Obama nije spomenuo da se Palestinci ne odriču terorizma. Zevloun Orlev iz iste stranke drži da se 'pogoršavaju američke obveze prema sigurnosti, miru i neovisnosti Izraela'. Arieh Eldad iz Nacionalne unije (krajnja desnica) optužuje pak Obamu za 'šokantnu usporedbu istrebljenja europskih Židova s patnjama što su ih izraelski Arapi nanijeli sami sebi kada su proglasili rat protiv Izraela'.
Obama ne razumije razliku, a možda je shvati u petak kada obiđe mjesto nekadašnjeg logora Buchenwald, rekao je Eldad te poručio 'a ako ni tada ne shvati, islam će mu očitati novu lekciju, kakvu je očitao i njegovu prethodniku Georgeu W. Bushu 11. rujna 2001.'. 'Nov početak' u odnosima muslimana i SAD vidi i glasnogovornik iračke vlade Ali Al-Dabah koji je Obamin govor nazvao 'povijesnim i važnim' jer pokazuje 'pozitivan smjer nove administracije (u Washingtonu).
Obamin će se govor pamtiti
Profesor na egipatskom sveučilištu Hazim al-Nuaimi drži da Obama nije ponudio ništa nova, osim što je Palestincima priznao da žive u neodrživim uvjetima, ali nije im ponudio specifično rješenje za ukidanje blokade u Gazi. Oštriji je bio Hasan Fadlalah, zastupnik libanonskog pokreta Hezbolaha. 'Islamskome svijetu ne trebaju moralne pouke. No treba mu promjena u američkoj politici, koja treba potpuno prestati podržavati izraelsku agresiju u regiji, posebice na Libanonce i Palestince, sve do američkog povlačenja iz Iraka i Afganistana i prekid upletanja u pitanja islamskih zemalja", rekao je Fadlalah i zaključio 'Mi nismo vidjeli nikakvu promjenu američke politike prema palestinskom pitanju'.
Svojim govorom Obama je otvorio 'novu stranicu" za Bliski istok i taj će govor 'nedvojbeno otvoriti novu stranicu u odnosima s arapsko-muslimanksim svijeto'", ustvrdio je visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana. Francuska je ocijenila da će se Obamin govor pamtiti 'simbolički' i 'politički' jer pokazuje da je SAD 'odlučno okrenut dijalogu, toleranciji, međusobnu poštovanju' među kulturama i civilizacijama, rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Eric Chevallier.
Ekstremisti iskorištavaju napetosti između islama i Zapada
Američki predsjednik Barack Obama poručio je u četvrtak muslimanskom svijetu u svom govoru u Kairu da su nasilni ekstremisti iskoristili napetosti između muslimana i Zapada, te da islam nije dio problema nego je dio unapređenja mira.
Svrha je njegova govora, održanog na Sveučilištu u Kairu, pomiriti razlike između SAD-a i muslimanskog svijeta. 'Nasilni ekstremisti iskoristili su te napetosti kod male ali moćne manjine muslimana', rekao je Obama dodajući da se SAD i islam'"ne trebaju natjecati'. 'Islam nije dio problema u borbi protiv nasilnog ekstremizma, islam je važan dio unapređenja mira', istaknuo je. Što se tiče palestinsko-izraelskog sukoba, američki predsjednik je kazao da je rješenje o dvjema državama jedini način na koji se može okončati taj sukob.
'Za ostvarenje težnji dviju strana jedino su rješenje dvije države u kojima bi i Izraelci i Palestinci živjeli u miru i sigurnosti', rekao je Obama. 'Zato se osobno namjeravam držati takva rješenja sa svim strpljenjem potrebnim za tu zadaću'. Također je rekao da svaka država, uključujući Iran, ima pravo na nuklearnu tehnologiju u mirne svrhe 'ako se pridržava svojih odgovornosti u skladu sa Sporazumom o neširenju nuklearnog naoružanja'. Washington optužuje Iran da želi izraditi nuklearno oružje, a Teheran odbacuje te optužbe i tvrdi da samo želi nuklarne elektrane.
Sa zadovoljstvom bi vratili naše vojnike kući
'Međutim, svima je jasno da smo došli do odlučujuće točke kada je u pitanju nuklearno oružje. Tu se ne radi o interesima Amerike, nego o sprječavanju utrke u nuklearnom naoružavanju na Bliskom istoku jer bi ona mogla odvesti ovu regiju i svijet na strašno opasan put', rekao je Obama. Po njegovim riječima, SAD ne želi zadržati svoje vojnike u Afganistanu i ne traži vojne baze u toj zemlji. 'Budite uvjereni da mi ne želimo zadržati naše vojnike u Afganistanu. Mi tamo ne tražimo vojne baze', rekao je on.
'Sa zadovoljstvom bi vratili kući svakog našeg vojnika kad bi mogli biti sigurni da u Afganistanu i Pakistanu više nema nasilnih ekstremista odlučnih da ubiju što je više moguće Amerikanaca. Ali to još nije tako', kazao je američki predsjednik. Obama je izjavio da je rat u Iraku podsjetio SAD na potrebu primjene diplomacije i savjetovanja u rješavanju problema. (Hina)