Francuska pokazuje veliki interes za gospodarsku suradnju s Hrvatskom i za obostrano povećanje investicija, a konkretno je zainteresirana za nabavu hrvatske opreme za svoju vojsku i policiju, izjavio je u ponedjeljak u Parizu hrvatski premijer Tihomir Orešković nakon razgovora s predsjednikom francuske vlade Manuelom Vallsom.
Pročitajte i ovo
pad vlade
Što će sada Macron? Preostaju mu tri opcije - loša, lošija i najgora
u Francuskoj
Užas na božićnoj paradi! Ogromna metalna ptica pala na ljude: "Čuli smo krikove, bilo je užasno"
"Prošle smo godine povećali hrvatski izvoz u Francusku za skoro 18 posto, francuska tvrtka danas gradi zračnu luku u Zagrebu, putnički terminal u luci Gružu u Dubrovniku, francuske tvrtke zainteresirane su za izgradnju naših pruga i za Pelješki most", izjavio je Orešković nakon sastanka s Vallsom, koji nije davao izjave.
Hrvatski premijer je rekao da postoji obostrani interes za investicije, a kao konkretan primjer spomenuo je mogućnost da tvrtka HS produkt proda Francuskoj 90 tisuća pušaka za vojsku i policiju.
"To je investicija od 300 milijuna eura, a to pokazuje da Hrvatska može konkurirati na globalnoj razini", istaknuo je.
Orešković je dodao da je francuska tvrtka Bouygues, koja gradi zagrebačku zračnu luku, zainteresirana i za gradnju Pelješkog mosta koja bi trebala početi u trećem kvartalu ove godine.
Za taj posao bit će raspisan javni natječaj na kojem će pobjediti tvrtka koja bude imala najbolju ponudu, naglasio je.
Premijer Orešković u utorak, drugog dana radnog posjeta Parizu, sudjeluje na sastanku Vijeća poduzetnika Francuska-Hrvatska pri Međunarodnom predstavništvu Francuske udruge poslodavaca te će razgovarati s glavnim tajnikom udruge Pierrom Gattazom. Također će se sastati s predstavnicima francuskih tvrtki koje su zainteresirane za investiranje u Hrvatsku.
Nakon razgovora s Vallsom, Orešković se susreo i s glavnim tajnikom o Organizacije za ekonomsku suradnju (OECD) Angelom Gurriom.
Na upit hoće li se Hrvatska kandidirati za članstvo u OECD-u, rekao je da bi to "za Hrvatsku bilo sjajno" te istaknuo pozitivne gospodarske pokazatelje, poput rasta BDP-a u prvom tromjesječju većeg od dva posto, smanjenja deficita više nego što je planirano i investicija koje se najavljuju. "Sve to stavlja Hrvatsku u pozitivan položaj za učlanjenje u OECD", rekao je Orešković. (Hina)