Premijer Andrej Plenković komentirao je zahtjev sindikata javnih službi koji traže da ih osobno primi nakon neugodne završnice pregovora.
Pročitajte i ovo
Malošište u Srbiji
Obrat u slučaju bebe bačene u kontejner: Ocu prijeti i do 15 godina zatvora, čeka se sudsko vještačenje
NIS u ruskom vlasništvu
Hoće li zima zalediti Vučića? "Amerika uvodi sankcije. Ostat ćemo bez nafte iz Hrvatske"
Plenković je kazao kako su studiozno pristupili razgovoru sa socijalnim partnerima.
"Ono što je bilo na stolu proteklih dana je bio izuzetno kvalitetan paket, kada to kompariramo s onime što su nudile prethodne vlade. Žao mi je da nije došlo do dogovora, ali razgovori se nastavljaju. Doći će do automatskog produljenja temeljnog kolektivnog ugovora. Ministar rada nastavlja dijalog s predstavnicima sindikata. Bit će prigode za razgovor, ja sam bio domaćin prve sjednice GSV-a. Kada budu okolnosti takve da je potrebno da se uključim, nemam ništa protiv da nastavim dijalog sa sindikatima i poslodavcima", kazao je Plenković.
O pregovorima Srbije za ulazak u EU: "Zadržali smo rezervu"
Premijer je komentirao i blokiranje pregovora za ulazak Srbije u Europsku uniju.
"Poglavlje 26 podrazumijeva pitanje obrazovanja. U razgovoru s Europskom komisijom smo više puta signalizirali pitanje obrazovanja hrvatske manjine u Srbiji i pitanje udžbenika za osnovnu i srednju školu. Povjernik Hahn je bio u Beogradu, Hrvatska je zadržala rezervu. Očekujmo napredak po tom pitanju i očekujemo da će se pregovori o ovom poglavlju nastaviti početkom sljedeće godine", kazao je Plenković te dodao kako su neke druge zemlje također imale rezerve na ovo poglavlje.
Osvrnuo se i na srpskog ministra vanjskih poslova Ivicu Dačića koji to pitanje želi riješiti bilateralno.
"Ne mislim ništa o tome. Pregovi o pristupanju imaju niz kriterija. Ovo je važno pitanje. Rekli smo da želimo riješiti optvorena pitanja sa Srbijom. Otvoreni smo riječiti sva pitanja koja su pred nama u sljedećim godinama", kazao je Plenković.
"Ravnomjerni razvoj prioritet Vlade"
Rekao je da će jedinice lokalne i regionalne samouprave, neovisno o izmjenama poreza na dohodak u sklopu porezne reforme, moći normalno funkcionirati i za to će u proračunu ukupno biti osigurano četiri milijarde kuna, u što su uračunata decentralizirana sredstva, kompenzacijske mjere i pomoć, te je naglasio da je ravnomjerni regionalni razvoj prioritet Vlade.
„Bez obzira na određene izmjena zakona u sklopu porezne reforme, Vlada je vodila računa o tome da se odgovarajuća sredstva u proračunu za iduće godinu predvide i kad je riječ o decentraliziranim sredstvima i kompenzacijskim mjerama i pomoćima. Sve skupa u iznosu od četiri milijarde kuna. Na taj način će sve jedince lokalne i područne samouprave moći normalno funkcionirati“, rekao je predsjednik Vlade Plenković na svečanoj sjednici velikogoričkog Gradskog vijeća u povodu Dana grada.
Kod decentraliziranih sredstava riječ je o 1,650 milijarde kuna, kompenzacijskim mjerama u iznosu od 1,325 milijarde kuna te pomoći od 925 milijuna kuna.
Ravnomjerni regionalni razvoj prioritet je Vlade, naglasio je Plenković. Vlada će podržavati sve projekte važne za razvoj lokalnih sredina, a poseban naglasak će se staviti na razvoj administrativnih kapaciteta i pojednostavljenje procedura i postupaka za korištenje sredstava europskih fondova, dodao je.
Izrazio je uvjerenje da će dovršetak izgradnje novog terminala Zračne luke "Franjo Tuđman", koja se nalazi na velikogoričkom području, biti novi zamašnjak gospodarskom i komunalnom razvoju grada. Premijer je, među inim, podsjetio i da poduzetnici Velike Gorice čine 20 posto ukupnog broja poduzetnika, a obrtnici 20 posto obrtnika Zagrebačke županije, čiji je Velika Gorica dio. (Hina/D.I.)