Manchester United Engleskoj donio 11 naslov!

Nakon šokantne završnice u Moskvi i izvođenja jedanaesteraca te nakon što je nakon regularnih 90 minuta i produžetaka ostalo 1:1, obranom jedanaesterca Edwin van der Sar doveo je Manchester United na vrh Europe - Manchester United je osvojio Ligu prvaka.

Po treći puta u povijesti nogometaši Manchester Uniteda su prvaci Europe. U finalnom susretu nogometne Lige prvaka Manchester United je Moskvi na stadionu Lužniki nakon izvođenja jedanaesteraca pobijedio Chelsea 6:5. Utakmica je nakon 120 minuta završila bez pobjednika 1:1.

Kao što se i očekivalo oba sastava su utakmicu otvorila bez suviše rizika. Između Uniteda i Chelsea nije bilo nikakvih nepoznanica i iznenađenja i oba menadžera su krenula oprezno.

Prvih 20-tak minuta igralo se na sredini terena bez izrazitih prilika, s tek nešto većim posjedom lopte za Crvene vragove. Prvu prvu priliku imao je ManU u 26. minuti i odmah je pretvorio u pogodak. Nakon što su Scholes i Brown na desnoj strani odigrali dupli pas, Brown je sjajno ubacio u kazneni prostor, a Cristiano Ronaldo je udarcem glavom loptu poslao u mrežu.

Nakon vodstva engleskog prvaka utakmica se otvorila, a ManU je do konca poluvremana imao još tri sjajne prilike, no dva udarca Teveza i jedan Carricka sjajno je zaustavio Čech. Kada se već činilo da će prvo poluvrijeme završiti vodstvom "crvenih" Chelsea je uz mnogo sreće izjednačio. Udarac Essiena je prvo pogodio Vidić, pa Ferdinanda u leđa i na odbijeno loptu natrčao je Lampard i pored nemoćnog van der Sar je posla u mrežu. U drugom dijelu londonski sastav je bio daleko bolji i bio je bliži pobjedi.

Chelsea bio je razigraniji i agresivniji, dok je ManU posve pao u ritmu. Sjajne prilike za Bluese imali su Essien, Ballack i Malouda, a najbliži pogotku bi je Drogba koji je u 77. minuti uzdrmao vratnicu. No, u regularnom dijelu utakmice više nije bilo pogodaka. U prvom produžetku Chelsea je imao još jednu sjajnu priliku, međutim udarac Lamparda zaustavila je greda.

Odličnu priliku imao je i Manchester no Giggsa nije uspio iskoristiti povratnu loptu Nania i pogodio je Terrya ispred praznog gola. U posljednjih 15 minuta umor i nervoza su učinili svoje i više nije bilo prilika, no dogodila se velika gužva u kojoj je isključen Drogba zbog udaranja Vidića, dok su žute kartone dobili Tevez i Ballack.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca pobjednik je odlučen u sedmoj seriji, premda je Chelsea ranije imao meč loptu. Nakon što je Cristiano Ronaldo u trećoj seriji promašio, posljednji deseti kazneni udarac nije uspio realizirati kapetan Bluesa Terry.

Prilikom izvođenja se poskliznuo i promašio je vrata. Potom su Anderon, Giggs i Kalou bili uspješni, a 14. udarac je promašio Anelka kojem je van der Saar obranio.

Svoj obol trijumfu dao je i Ryan Giggs - ušavši u igru u 87. minuti finala Lige prvaka veznjak Manchester Uniteda Ryan Giggs upisao je 759. nastup u dresu "Crvenih vragova" čime je postao klupski rekorder po broju nastupa.

Svojim pogotkom u izvođenju jedanaesteraca i on je pridonio trijumfu Manchester Uniteda.

Giggs je preskočio legendarnog Bobbya Charltona koji je upisao 758. nastupa. Giggs je u dresu ManU debitirao u ožujku 1991. godine protiv Evertona i do sada je postigao 144 pogotka.

Giggs je u Manchesteru osvojio deset naslova engleskog prvaka, četiri FA Kupa, dva Liga Kupa, Ligu prvaka, europski Superkup, te Interkontinentalni kup.

MANCHESTER UNITED - CHELSEA 6:5 (1:1, 1:1)

Moskva. Stadion Lužniki - 82.000 gledatelja; Sudac: Luboš Michel (Slovačka)

Strijelci: 1:0 Ronaldo (26), 1:1 Lampard (45)

Jedanaesterci: 1:0 Tevez, 1:1 Ballack, 2:1 carrick, 2:2 beletti, Ronaldo - Čech brani, 2:3 Lampard, 3:3 Hargreaves, 3:4 A.Cole, 4:4 Nani, Terry - pored gola, 5:4 Anderson, 5:5 Kalou, 6:5 Giggs, Anelka - brani van der Sar

Žuti kartoni: Rio Ferdinand, Scholes, Vidić, Tevez / Makalele, Carvalho, Ballack, Essien

Crveni kartoni: Drogba (115)

Manchester United: van der Sar - Brown (od 119. Anderson), Ferdinand, Vidić, Evra - Cristiano Ronaldo, Scholes (od 87. Giggs), Carrick, Hargreaves - Rooney (od 101. Nani), Tevez. Menadžer: Alex Ferguson

Chelsea: Čech - Essien, Terry, Carvalho, A.Cole - J.Cole (od 99. Anelka), Ballack, Makelele (od 119. Belletti, Lampard, Malouda (od 92. Kalou) - Drogba. Izbornik: Avram Grant

Ferguson drugi najstariji

Menadžer Manchester Uniteda Alex Fergusona postao je 16. stručnjak koji je osvojio ovo natjecanje najmanje dva puta, te drugi najstariji. Sir Alex ima 66 godina, a stariji od njega je bio tek Belgijanac Raymond Goethals koji je imao 71 godinu kad je Marseille 1993. godine postao prvak Europe.

Dva naslova prvaka Europe osvojilo je 14 stručnjaka - Jose Villalonga (1956, 1957), Luis Antonio Carniglia (1958, 1959), Bela Guttman (1961, 1962), Helenio Herrera (1964, 1965), Miguel Munoz (1960, 1966), Nereo Rocco (1963, 1969), Stefan Kovacs (1972, 1973), Dettmar Cramer (1975, 1976), Brian Clough (1979, 1980), Ernst Happel (1970, 1983), Arrigo Sacchi (1989, 1990), Ottmar Hitzfeld (1997, 2001), Vicente Del Bosque (2000, 2002) i Carlo Ancelotti (2003, 2007), dok je Bob Paisley jedini sa tri "kante". Paisley je 1977, 1978 i 1981 vodio Liverpool do tri europska naslova.

Ljestvica najboljih strijelaca nogometne Lige prvaka:

8 - Cristiano Ronaldo (Manchester United)

6 - Didier Drogba (Chelsea), Steven Gerrard (Liverpool), Fernando Torres (Liverpool), Lionel Messi (Barcelona)

5 - Raul Gonzalez (Real Madrid), Ryan Babel (Liverpool), Dirk Kuyt (Liverpool), Deivid (Fenerbahče), Frederic Kanoute (Sevilla), Zlatan Ibrahimović (Inter)...

Zanimljivosti o Ligi prvaka

- Bilo je to treće finale u kojem su se sastali klubovi iz iste zemlje. Prvo je bilo 2000. godine kada je Real Madrid pobijedio Valenciu 3:0, a drugo tri godine kasnije kada je Milan slavio protiv Juventusa boljim izvođenjem jedanaesteraca

- Četvrtu sezonu uzastopce Englezi su imali predstavnika u finalu. U posljednje tri sezone to je dva puta uspjelo Liverpoolu, a jedno, Arsenalu

- Pobijedivši u finalu Lige prvaka ManU je donio Engleskoj 11 naslov u Kupu/Ligi prvaka čime su se Englezi izjednačili sa Španjolcima i Talijanima

- Finale Lige prvaka bilo je je treće međusobno finale između ManU-a i Chelsea. Prijašnja dva su bila u FA Kupu, 1994. godine je slavio ManU (4:0), a prošle sezone Chelsea (1:0)

- Bilo je to prvo finale u Moskvi, a rekorderi su London i Pariz sa pet finala

- Clarence Seedorf je jedini igrač koji je slavio s tri različita kluba - s Ajaxom (1995), Real Madridom (1998) i Milanom (2003, 2007)

- Ottmar Hitzfeld (Borussia Dortmund 1997 i Bayern 2001) i Ernst Happel (Feyenoord 1970, HSV 1983) jedini su treneri s dva naslova s dva različita kluba

- najviše nastupa u Ligi prvaka ima Raul (116), a zatim slijede Roberto Carlos (114) i Paolo Maldini (109)

- prvi strijelac Lige prvaka je Raul (61) ispred Ruud van Nistelrooya (53) i Andrija Ševčenka (47)