Krenimo s onim o čemu se posljednjih dana stalno govori... Je li Željko Dolački vaš kadar?
'Svi policajci koji su imenovani tijekom mog mandata se mogu nazvati mojim kadrom'.
Je li on bio vaša osoba od povjerenja?
'Policijski službenih dobija svoje mjesto u sustavu na način da ga imenuje Povjerenstvo. Ministar je osoba koja predlaže samo glavnog ravnatelja policije i daje suglasnost kod imenovanja 20 načelnika Policijskih uprava. On se javio na natječaj za mjesto načelnika Odjela organiziranog kriminaliteta u PU zagrebačkoj. Na tom istom mjestu je bio i u vrijeme kada ja nisam bio u policiji. 1999. je bio donačelnik, pa kada bi tako išli gledati onda je kadar i gospodina Tomislava Karamarka i svih onih prije toga. Prema tome, nije pošteno na taj način to govoriti. Treba imati povjerenja u policijske službenike da su spremni raditi svoj posao, ali jednako tako kao i u stotine slučajeva za vrijeme mog mandata, ne možete stavljati ruku u vatru za nekoga'.
Biste li za njega stavili 'ruku u vatru'?
'Moram reći da svakom policijskom službeniku dok zakonito radi svoj posao, apsolutno stojim iza zakonitoga rada. Ali kao što je to bilo i u slučaju i načelnika policije Blaža Topalovića, koji je osuđen, Željka Jurkovića iz ličko-senjske, ljudi koji su prodavali važne policijske dokumente koji su sad na suđenjima... To su stvari iza kojih nisam stao. Kao ministar sam se trudio da svaki kukolj unutar MUP-a bude maknut ali to mora biti napravljeno uz dokaze'.
Što kažete na ovakav rasplet policijske istrage u Heinzlovoj?
'On je na neki način bio očekivan jer je odmah prvog dana g. Dolački suspendiran, ali je činjenica da sve to skupa ide s varijantom 'gdje ima dima ima i vatre'. Međutim, kad ima puno dima pitanje je postoji li uopće vatra. Prema tome ja bih u ovom trenutku ostao suzdržan, nikad nisam komentirao istrage. Nadam se da pravna država množe funkcionirati samo na način da se uz čvrste dokaze optuži nekoga za ovakvo kazneno djelo. U ovom trenutku je jasno vidljivo da tih dokaza u ovom trenutku nema. Ali vidjet ćemo, ja ne mogu govoriti nešto što ne znam, tj. nisam upoznat s detaljima istrage što je logično. Ali je šteta što izgleda s detaljima nisu upoznati ni odvjetnici'.
Je li moguće da je sve ovo netko smjestio Dolačkom?
'Ja mislim da ako se govori o smještanju da je naravno moguć svaki scenarij. Pogotovo što je prije toga ista ekipa, koju je vodio Dolački, riješila 630 milijuna kuna pranja novca u zlatu. To su jaki motivi, narko kartel iz Južne Amerike. Prema tome oni imaju jak motiv da eventualno sudjeluju. Ali ne da smjeste Dolačkom, ovo je namještaljka policiji'.
U HDZ-u sada prozivaju i kolege iz Vlade - Božu Petrova i Vlahu Orepića da su suodgovorni za pljačku...
'Pa to je standardno. HDZ je jako frustriran što nema kontrolu nad represivnim aparatom. Oni ulaze u unutarstranačke izbore, probajte zamisliti kako je Karamarku i njima bez da imaju kontrolu nad policijom i tajnom službom a ulaze u unutarstranačke izbore. To je nešto što je za njih nedopustivo i iz tog razloga stalno napadaju ministra Orepića koji je pod teškim pritiskom. Ne samo on nego i svi oni koji u ovom trenutku trebaju raditi u sustavu'.
Što je sa SOA-om? Šef SOA-e je i dalje Dragan Lozančić, a predsjednica i premijer su vam skoro prije mjesec dana poslali prijelog da to bude Daniel Markić. Kako je to moguće?
'Prije 3 mjeseca je priča počela. Zapravo je poslana poruka 27. siječnja da Dragan Lozančić više nije šef SOA-e. Prema tome taj čovjek je izgubio autoritet. U ovom trenutku treba reći da, naravno s njegove pozicije ne želi otići s tog mjesta, ne želi dati ostavku jer je optužen da je prekršio zakon. Mi smo inzistirali na tome da se kaže gdje je prekršio zakon. Temeljem članka 66. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu mora se napisati rješenje i moraju se navesti razlozi zašto se g. Markića predlaže za novog ravnatelja, a smjenjuje g. Lozančića. Bez toga nema mišljenja Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Ukoliko žele u HDZ-u, ali ja se ne bih želio miješati u njihove unutarstranačke probleme, oni mogu ako žele sazvati Odbor, imaju trećinu glasova, predsjednik Sabora će biti u prilici da sazove Odbor. Mogu dati mišljenje, ali to je suprotno zakonu'.
Što oni sad moraju napraviti da se postavi novi šef SOA-e?
'Moraju supotpisati premijer i predsjednica razrješenje g. Lozančića, obrazložit zašto traže razrješenje ili 'prisiliti' g. Lozančića da da ostavku. To je nešto što je logično nakon toga Odbor može donijeti odluku o tome dati svoje mišljenje koje ne obvezuje ni predsjednicu ni premijera i oni onda mogu imenovati g. Daniela Markića za novog šefa SOA-e. Treba reći da mi već mjesecima nemamo pravo vodstvo SOA-e jer probajte vi raditi u takvim uvjetima kada je jasno rečeno da ste slobodan čovjek, bez ikakvih argumenata optuženi da niste poštovali zakon i u toj situaciji ja mislim da je to potpuno suprotno nacionalnim interesima, tj. interesima nacionalne sigurnosti'.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr